Dobiega końca kolejny kurs języka polskiego organizowany przez Wielkopolską Izbę Lekarską dla lekarzy i lekarzy dentystów z Ukrainy. Intensywna nauka przynosi świetne efekty. Osoby biorące udział w zajęciach porozumiewają się po polsku z coraz większą swobodą, a 13 czerwca miały okazję aktywnie uczestniczyć w szkoleniu z zakresu prawa medycznego, które poprowadzili prezes ORL WIL dr n. med. Krzysztof Kordel oraz r.pr. Sława Maćkowiak z Biura Prawnego WIL. Spotkanie odbyło się w Centrum Konferencyjnym EDU WIL przy ul. Szyperskiej 14 w Poznaniu, możliwy był także udział za pośrednictwem internetu.
– Gdyby nie ten kurs nie powiedziałabym słowa po polsku. W domu mówimy po ukraińsku i rosyjsku, z Polakami nie mamy dużo kontaktu. Bardzo mi i nam wszystkim to pomogło – podkreśla Tatiana Shcherbyna, stomatolożka, która trzy miesiące temu uzyskała prawo wykonywania zawodu w trybie uproszczonym i pracuje w Poznaniu.
O ogromnym wsparciu, jakim są kursy językowe, mówi także Yuliia Timanova. Pomocne są dla niej również takie spotkanie, jak to, w czasie którego rozmawiamy, czyli omawiające kwestie prawne związane z pracą w systemie ochrony zdrowia. – Jesteśmy w obcym kraju, obwiązują tu inne regulacje, bardzo potrzebujemy takich informacji – mówi lekarka, która dopiero ubiega się o przyznanie PWZ.
Dr n. med. Krzysztof Kordel przybliżył koleżankom i kolegom z Ukrainy zagadnienia związane z odpowiedzialnością karną, postępowaniami w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej, a także kwestię ubezpieczeń obowiązkowych i dobrowolnych. – Komunikatywność słuchaczy była bardzo dobra, widać i słychać, że sumienna praca procentuje – uważa prezes ORL WIL.
Wprowadzony w czasie pandemii koronawirusa, a następnie wpisany w specustawę o pomocy obywatelom Ukrainy uproszczony dostęp do prawa wykonywania zawodu lekarza był tematem, na którym skupiła się r.pr. Sława Maćkowiak. Z tych rozwiązań korzysta zdecydowana większość osób, które zgłosiły się do WIL na naukę języka polskiego. – Omawiam to zagadnienie pod kątem praktycznym, poświęcając uwagę m.in. nadzorowi, który jest wymagany przez przepisy prawa. Chcę także przybliżyć ścieżkę uzyskania pełnych uprawnień, warunkowe prawa wykonywania zawodu są bowiem ograniczone czasowo na pięć lat – wyjaśnia prawniczka.
Pierwszy bezpłatny kurs języka polskiego w murach Wielkopolskiej Izby Lekarskiej ruszył już w marcu 2022, a było to możliwe dzięki zaangażowaniu Centrum Szkoleniowego ADAMS. Na kontynuację nauki pozyskaliśmy środki z Funduszu Pracy, dzięki czemu dobiega końca już trzeci trzymiesięczny sezon nauki. Każdorazowo w kursach uczestniczy około 60 osób. Wiele uczestniczek i uczestników uczęszcza na zajęcia od samego początku. Kolejny kurs wystartuje w sierpniu.
ZKM WIL