Ostatnia przed sezonem urlopowym konferencja organizowana przez EDU WIL zgromadziła liczne audytorium, w znakomity sposób dopinając cykl wydarzeń edukacyjnych ostatnich miesięcy. Była okazją nie tylko do zdobycia i zaktualizowania wiedzy na temat schorzeń przywożonych z odległych zakątków świata, ale też podsumowania sześciu dekad owocnej działalności Katedry i Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych UMP.
Konferencja odbyła się 15 czerwca 2023 w Centrum Konferencyjnym EDU WIL przy ul. Szyperskiej 14 w Poznaniu. Tradycyjnie już możliwe było także uczestnictwo online. Wydarzenie otworzyli wiceprezes ORL WIL lek. Marcin Karolewski, a także osoby przez lata związane z Kliniką: prof. Jerzy Stefaniak oraz dr hab. Małgorzata Paul. Wśród zaproszonych gości zjawili się m.in. dziekan Wydziału Lekarskiego UMP dr hab. Maciej Cymerys, prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio Justyna Janiec-Palczewska czy podróżnik Arkady Fiedler.
– Od początku działalności EDU WIL naszym celem było współpracowanie i promowanie lekarzy oraz naukowców z naszego regionu. Katedra i Klinika Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych, która działała w tej randze do początku bieżącego roku, to jedna z zaledwie dwóch tego typu jednostek w kraju, a jej renoma jest światowa – podkreślał lek. Marcin Karolewski.
Pierwszy tego dnia wykład dotyczył właśnie 60 lat rozwoju i znaczących dokonań Katedry i Kliniki. Wygłosił go jej wieloletni kierownik prof. Jerzy Stefaniak. Przypomniał, że pierwsza w Polsce Klinika o tym profilu rozpoczęła działalność w 1962 r., a jej inicjatorem był prof. Czesław Gerwel. Historia nieoczekiwanie domknęła się na początku bieżącego roku, kiedy decyzją Senatu UMP klinika została zdegradowana do rangi pracowni. – Ja mam głęboką nadzieję, że być może nowe władze uczelni zmienią tę trudną decyzję i przywrócą klinice chorób tropikalnych w Poznaniu należne jej miejsce autonomiczne w strukturach uniwersytetu medycznego, żeby klika mogła realizować swoje cele dydaktyczne, naukowe i lecznicze przez następne 60 lat – powiedział na zakończenie prelekcji prof. Stefaniak.
Kolejne wystąpienia skupiały się już stricte na konkretnych zagadnieniach medycznych. Prof. Marek Karczewski, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu, omówił leczenie chirurgiczne alweokokozy, inaczej bąblowicy, posługując się przykładami klinicznymi pacjentów, których sam operował, a którzy na salę operacyjną trafiali w wyniku współpracy jego oddziału z tropikalistami. Następnie głos zabrała prof. Agnieszka Dobrowolska. Kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych UMP wygłosiła wykład „Oś mózg-jelito-mikobiota”. – Dużo mówimy o mikrobiocie, temat robi się na tyle popularny, że już w wytycznych postępowania np. w zakażeniach clostridioides difficile przy reinfekcji uwzględniony jest przeszczep mikrobioty – wskazała otwierając prelekcję.
Sesję drugą rozpoczął dr. n. biol. Paweł Zmora, kierownik Zakładu Wirusologii Molekularnej ICB PAN w Poznaniu. Ta prelekcja dotyczyła nowoczesnych metod diagnostyki chorób tropikalnych, pasożytniczych i zakaźnych. – Świat naukowy nie stoi w miejscu. Nauka stara się tworzyć nowe testy diagnostyczne również dla chorób tropikalnych, wykorzystywanych nie tylko w krajach rozwiniętych dla osób powracających z tropiku, ale przede wszystkim, którym mogą być stosowane dla osób stale mieszkających w tych biedniejszych krajach – podkreślił w czasie prezentacji.
W pierwszym ze swoich dwóch tego dnia wykładów dr hab. Małgorzata Paul wzięła na tapet zagadnienie toksoplazmozy ocznej wrodzonej: – Wybrałam opowieść o pierwotniaku, o pasożycie bardzo państwu znanym, który tak naprawdę nie zna granic. To nie jest pierwotniak, który występuje tylko i wyłącznie w naszej strefie klimatycznej, w klimacie umiarkowanym, ale tak naprawdę można go spotkać w dżungli tropikalnej w klimacie międzyzwrotnikowej, ale również za kołem polarnym.
Sesję dopełniła prezentacja dr n. hum. lek. Anny Marii Lasek. Pani Doktor opowiedziała o mieszanym zakażeniu układu pokarmowego omawiając przykład pacjentki od przyjęcia na oddział do szczęśliwego wypisu.
Po przerwie do drugiego wykładu przystąpiła dr hab. Małgorzata Paul. Tym razem skupiła się na najciekawszych przypadkach chorób egzotycznych. – Będę kładła nacisk nie na część kliniczną, nie na trudności w rozpoznaniu, ale na profilaktykę – zapowiedziała słuchaczom. – Moim celem jest przede wszystkim przygotowanie do tych wyjazdów w taki sposób, aby nie było żadnych obciążających problemów medycznych – dodała. Przedstawiona została specyfika królowej chorób tropikalnych – malarii, ale także zespół larwy wędrującej skórnej, leiszmanioza skórno-śluzówkowa czy schorzenia związane z pasożytami, takimi jak motylica wątrobowa.
Ostatnie dwie prelekcje należały do dr. n. med. Roberta Rehlisa, współzałożyciela Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, związanego z WHO. Mieszkający obecnie w Papui-Nowej Gwinei medyk zreferował zagrożenia zdrowotne i niebezpieczeństwa dnia codziennego czyhające na Papuasów i turystów. Drugą część poświęcił wkładowi poznańskiej jednostki tropikalnej w działalność Światowej Organizacji Zdrowia. Podkreślił, rolę prof. Zbigniewa Pawłowskiego, który w latach 1972 – 2011 ekspertem WHO w zakresie parazytologii, a za jego sprawą w latach 80. XX w. Klinika stała się bazą do licznych prac, wytycznych i publikacji tej organizacji. Sam dr Rehlis, wywodzący się z poznańskiej kliniki, w toku badań nad pracą doktorską, uzyskał dane, które przyczyniły się zakwestionowania obowiązującego wcześniej algorytmu diagnozowania malarii u dzieci i wypracowania obowiązującej do dziś w WHO strategii 3T (test, treat, track).
Na zakończenie konferencji reprezentujący Wielkopolską Izbę Lekarską dr Marcin Karolewski przekazał na ręce prof. Jerzego Stefaniaka list gratulacyjny.
ZKM WIL