„Inwestycja w młodych medyków to inwestycja na dekady” to hasło, które przyświecało wykładom wygłoszonym przez przedstawicieli Wielkopolskiej Izby Lekarskiej podczas studenckiego obozu w Kołobrzegu. Tegoroczna odsłona wydarzenia organizowanego przez Studenckie Towarzystwo Naukowe UMP trwała od 30 lipca do 6 sierpnia.
Prelekcje pod honorowym patronatem Wielkopolskiej Izby Lekarskiej przypadły 3 sierpnia. Pierwszy za mównicą stanął wiceprezes ORL WIL lek. Mateusz Szulca. Celem jego prezentacji była odpowiedź na pytanie, czy prawa lekarza i prawa pacjenta stoją ze sobą w sprzeczności, czy też się dopełniają. – Zawsze kładłem duży nacisk na lobbowanie za wprowadzeniem w Polsce systemu no-fault – podkreśla wiceprezes ORL WIL. – Uważam, że im więcej osób się o nim dowie, im większa będzie presja nas lekarzy na tę zmianę, tym większa szansa nie tylko na poprawę bezpieczeństwa pacjentów, ale także zwiększenia jakości naszej pracy – dodaje.
Kolejnym prelegentem tego dnia był przewodniczący Komisji ds. Integracji, Sportu i Wizerunku lek. Filip Zerbst. Jego wykład skupiał się na wizerunku lekarza w społeczeństwie. – To jak pacjent odbiera nas lekarzy ma bezpośrednie przełożenie, jak pokazują badania, na wyniki leczenia, zaufanie pacjenta i skłonność do poddania się terapii proponowanej przez lekarza – zaznacza doktor Zerbst. – Jest to ważny temat, rzadko poruszany, dlatego warto o tym mówić szczególnie wśród młodych ludzi, pokazać im jak dbać o wizerunek. Tak żeby oni w czasie swojej 30-, 40-letniej kariery mogli budować nowy, lepszy wizerunek lekarza w naszym społeczeństwie.
Lek. Karol Lubarski nie mógł zjawić się osobiście, a jego prelekcja „Kto odpowiada za zdrowie pacjenta?” została nagrana i udostępniona zainteresowanym.
Obóz Naukowo-Szkoleniowy w Kołobrzegu to inicjatywa z ponad półwieczem tradycji. To efekt współpracy Studenckiego Towarzystwa Naukowego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego z władzami uczelni. Funkcję komendanta obozu od lat pełni prof. dr hab. n. med. Zygmunt Adamski, kierownik Kliniki i Katedry Dermatologii, a miejscem spotkania jest Centrum Zdrowia i Relaksu „Verano”. Jak podaje „PULS UM – Gazeta Studentów UMP”– w czasie tegorocznej edycji dzięki wybitnemu zaangażowaniu Członków STN możliwe było otwarcie wielu gabinetów z różnych obszarów terapeutycznych. Ponad 70 studentów w 14 gabinetach lekarskich dbało o najwyższą jakość świadczonych usług medycznych. W trakcie turnusu udało się zadbać o blisko 300 pacjentów w gabinetach klinicznych i o kolejne ponad 300 osób w namiocie zdrowia. Działalność prozdrowotna cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Kołobrzegu i turystów.
ZKM WIL