Spotkania z członkami Wielkopolskiej Izby Lekarskiej i rozmowa o ich prawach były jednym z podstawowych złożeń projektu „2023: Rok Praw Lekarza”. 22 listopada lek. Marcin Karolewski, Rzecznik Praw Lekarza, przyjechał do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie. Wykład i dyskusja odbyły się w ramach cyklu „Spotkanie z ekspertem” realizowanego przez konińską delegaturę WIL.
Ściągamy do Konina kluczowe dla naszego samorządu osoby, mające duże doświadczenie. Lekarzy, którzy swoją pracą, aktywnością i inwencją sprawiają, że ta izba się rozwija – zaznaczył przewodniczący delegatury lek. Robert Rewekant otwierając spotkanie.
Rzecznik wyjaśnił słuchaczom jakie podstawy prawne leżą u podstaw tego, co określamy prawami lekarza. Przedstawił w jakich sprawach i w jakim zakresie może interweniować. Przypomniał także, iż w bieżącej kadencji ORL WIL powołała aż czterech rzeczników, którymi obok niego są lek. Mateusz Szulca (Rzecznik Praw Młodego Lekarza), lek dent. Jacek Zabielski (Rzecznik Praw Lekarza Dentysty) i dr n. med. Stanisław Dzieciuchowicz (Rzecznik Praw Lekarza Seniora). Do życia powołana została także kancelaria Rzeczników Praw Lekarza, która zajmuje się m.in. koordynacją akcji edukacyjnej i programu „Prawnik na pierwsze przesłuchanie”.
– Te spotkania są niezwykle cenne. Mając odpowiednią wiedzę w wielu sytuacjach będziemy w stanie dobrze zareagować i skutecznie się bronić – podkreśla dr Karolewski. – Przedstawiamy także w jaki sposób działa Kancelaria Rzecznika Praw Lekarza i na jaką pomoc lekarz może liczyć ze strony izby – dodaje.
Uczestnicy chętnie sięgnęli po tabliczki informacyjne, które zawisły już przy wielu gabinetach w całej Wielkopolsce. Pacjent przeczyta na niej, że w określonych sytuacjach lekarzowi przysługuje ochrona prawna należna funkcjonariuszowi publicznemu.
– Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że nam również przysługują prawa, które nie są mnie ważne od praw pacjenta. Powinniśmy z tych możliwości korzystać – uważa lek. Tadeusz Małas, przewodniczący konińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.
Szkolenie realizowane było przy współudziale delegatury WIL, oddziału Polskiego Towarzystwa Lekarskiego oraz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie.
ZKM WIL