– Każde spotkanie dwóch osób wygląda inaczej i zawsze może być zwrot w rozmowie, którego nie przewidujemy. Dotyczy to także rozmów z pacjentem. Dobrze jest o tym pamiętać – mówiła prowadząca spotkanie Grupy Balinta Stefania Czerniecka-Tomkowiak – lekarz internista, specjalistka psychiatrii, psychoterapeutka psychoanalityczna Instytutu Studiów Psychoanalitycznych im. H. Segal i Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Pierwsze spotkanie Grupy miało miejsce 23 listopada 2019 roku w siedzibie Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Zebranych powitał Artur de Rosier – Prezes ORL WIL oraz lekarz psychiatra, wskazując na trudności mówienia o uczuciach, nieprzewidywalności ludzkich reakcji i umiejętności wejrzenia w siebie. W pierwszym spotkaniu wzięło udział kilkunastu lekarzy w tym m.in. specjaliści neurolog, pediatra, specjalista medycyny ogólnej, lekarze dentyści.
Jak zaznaczała Stefania Czerniecka-Tomkowiak, Michael Balint prowadził analizę relacji lekarza z pacjentem i zauważył problemy w komunikacji, czyli spotkania, na których „coś się nie udało”, „coś poszło nie tak”. Zastanawiał się, jakie emocje mogły temu towarzyszyć, jakie nastawienie mogło się pojawić, z jakim nastrojem rozpoczęło się spotkanie i co je poprzedzało.
Zebrana na spotkaniu grupa lekarzy pracowała nad sytuacjami, nad historiami, które „siedzą w głowie”, nad skojarzeniami. „Taka praca nad sobą w gronie innych pozwala spojrzeć inaczej na daną sytuację.” – podkreślała prowadząca.
Grupa Balinta nie jest zamknięta – można do niej dołączyć.
Kolejny zaplanowany termin: 14 grudnia 2019 roku w godzinach 15.00-18.00. (Wielkopolska Izba Lekarska, Al. Niepodległości 37, piętro 1, pokój 2/2)
Zapisy: 726 222 012 lub integracja@wil.org.pl
Katarzyna Strzałkowska – Rzecznik Prasowy WIL
Foto: Katarzyna Strzałkowska