Do końca sierpnia przyjmowane będą pierwsze wnioski o stypendia, których celem jest wsparcie doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów. Ta forma pomocy materialnej dotyczy staży, kursów oraz warsztatów w polskich i zagranicznych ośrodkach medycznych.
Udział w zdecydowanej większości wydarzeń edukacyjnych organizowanych przez Wielkopolską Izbę Lekarską dla członków naszego samorządu jest bezpłatny, a płatne kursy specjalistyczne refundujemy w kwocie 30 proc. kosztów. Stypendia dają możliwość uzyskania środków finansowych na doskonalenie zawodowe także poza WIL.
O przyznaniu stypendium zadecyduje kolejność na liście rankingowej, sporządzonej spośród wnioskodawców. Punktacja obejmuje m.in. wynik LEK lub LDEK, posiadane doświadczenie zawodowe oraz uzasadnienie wskazanej placówki (w przypadku stażu) lub wybranego kursu.
– W ostatnim punkcie chodzi o wskazanie korzyści, jakie ze stypendium wypłyną dla lekarza oraz ośrodka, w którym jest zatrudniony – wyjaśnia prof. Jacek Wysocki, przewodniczący Komisji ds. Kształcenia Medycznego Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.
Warunkiem ubiegania się o stypendium jest realizacja obowiązku kształcenia ustawicznego – przypominamy, że w 48-miesięcznym okresie rozliczeniowym lekarz i lekarz dentysta powinien zgromadzić co najmniej 200 punktów edukacyjnym. Konieczne jest też opłacenie składek członkowskich.
Przyznane stypendium będzie mogło zostać przeznaczone wyłącznie na: opłaty za udział w wybranej formie doskonalenia zawodowego, koszty zakwaterowania i dojazdu. Kwota i zakres dofinansowania w każdym przypadku będą rozpatrywane indywidualnie. Wniosek musi dotyczyć wydarzenia, które obędzie się nie później niż 12 miesięcy od przyznania środków.
Zgodnie z przyjętym regulaminem wnioski o stypendia będą mogły być składane dwa razy w roku: do końca lutego i do końca sierpnia. Wyniki zostaną ogłoszone w ciągu miesiąca.
Pełen regulamin oraz opis wymaganych wniosków, zgód i oświadczeń znajduje się na stronie internetowej wil.org.pl/stypendia.
ZKM WIL