Izby lekarskie udostępniają dokumentację medyczną po zmarłych lekarzach i lekarzach dentystach na zasadach określonych w Rozdziale 7 ustawy z dnia 06 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U.2017 poz.1318 t.j.)
Wyciąg z ustawy:
Art. 26. Udostępnianie dokumentacji medycznej
3. Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych udostępnia dokumentację medyczną również:
Art. 27. [Sposób udostępnienia dokumentacji medycznej]
1. Dokumentacja medyczna jest udostępniana:
4. Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych prowadzi wykaz zawierający następujące informacje dotyczące udostępnianej dokumentacji medycznej:
Art. 28. [Opłata za udostępnienie dokumentacji medycznej]
4. Maksymalna wysokość opłaty za:
– przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło ogłoszenie.
Art. 29. [Przechowywanie dokumentacji medycznej]
1. Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych przechowuje dokumentację medyczną przez okres 20 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym dokonano ostatniego wpisu, z wyjątkiem:
3) skierowań na badania lub zleceń lekarza, które są przechowywane przez okres:
Art. 30. [Delegacja ustawowa – rodzaje i zakres dokumentacji medycznej]
Art. 30a. [Przechowywanie i udostępnianie dokumentacji medycznej po zaprzestaniu wykonywania działalności leczniczej]
3. W przypadku braku podmiotu, o którym mowa w ust. 2, za przechowywanie i udostępnianie dokumentacji medycznej po zaprzestaniu udzielania świadczeń zdrowotnych odpowiada: