Szczepienia ochronne – pod takim hasłem 20 i 21 listopada odbyło się szkolenie on-line dla Lekarzy WIL. Organizatorem była Wielkopolska Izba Lekarska. Prelegentami były: w pierwszym dniu dr n. med. Ilona Małecka z Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, w drugim dniu dr n. med. Jolanta Stryczyńska-Kazubska, lekarz pediatra z Katedry i Zakładu Profilaktyki UMP oraz z Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu.
Pierwszego dnia dr n. med. Ilona Małecka mówiła m.in. o realizowaniu szczepień w okresie pandemii, zasadach realizacji szczepień – koadministracji, odstępach czasowych w podawaniu szczepionek, rodzajach szczepionek oraz ich składzie, prawnych uwarunkowaniach kwalifikacji do szczepień, zapowiadanych szczepionkach przeciwko Covid-19, niepożądanych odczynach poszczepiennych. Pierwszy dzień wykładów zakończył temat faktów i mitów, czyli co można znaleźć w Internecie i z czym musi się zmierzyć lekarz realizujący szczepienia.
Drugiego dnia dr n. med. Jolanta Stryczyńska – Kazubska poruszyła m.in. temat realizacji szczepień obowiązkowych : BCG, HBV, DTP, IPV, HiB, PCV, MMR oraz szczepień zalecanych – szczepień przeciw: ospie wietrznej, meningokokokom, grypie, kleszczowemu zapaleniu opon m-rdz, HAV, HPV. Była mowa także o profilaktyce po ekspozycji: szczepienia p/tężcowi, wściekliźnie i odrze, szczepieniach ochronny pacjentów z grup ryzyka (choroby przewlekle, kobiety w ciąży, wcześniaki) a także szczepieniach ochronnych w medycynie podróży oraz
temat rozmowy z pacjentami na temat szczepień ochronnych.
W trakcie szkolenia uczestnicy mogli zadawać pytania a pod koniec odbył się test. Na czacie zarejestrowano wiele wyrazów podziękowania dla prowadzących.
OKM/KS,AG