W czasie tegorocznych targów SALMED z inicjatywy WIL przeprowadziliśmy debaty o współczesnych wyzwaniach systemu ochrony zdrowia. Tematami dyskusji były geriatria oraz działania medyczne w obliczu kryzysu: wojny, zagrożenia terrorystycznego i katastrof.
Debaty odbyły się 19 marca, pierwszego dnia targów. Ich organizatorem i moderatorem był wiceprezes ORL WIL lek. Marcin Karolewski. Pierwszy blok był roli i przyszłości geriatrii w Polsce. Na ten temat debatowali: prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis – konsultant wojewódzka w dziedzinie geriatrii, dr hab. n. med. Szczepan Cofta – Naczelny Lekarz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu, Liwia Polcyn-Nowak – Dyrektor Wydziału Zdrowia Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Marek Czaplicki – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” im. Aleksandra Piotrowskiego w Gnieźnie oraz Wiktoria Andrzejewska, członek Komisji ds. Młodych Lekarzy Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.
Drugi panel dotyczył zarządzania kryzysowego w szpitalu w obliczu wojny, zagrożenia terrorystycznego i katastrof. Tematem był także dobór sprzętu w dobie globalnych zagrożeń wojną i terroryzmem. Tym razem obok Marcina Karolewskiego, Szczepana Cofty, Liwii Polcyn-Nowak i Marka Czaplickiego zasiedli także Dariusz Dymek – Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu i lek. Maciej Świt – konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej.