16 czerwca w Centrum Konferencyjnym EDU WIL przy ul. Szyperskiej 14 w Poznaniu odbył się kurs teoretyczny i warsztaty USG do Certyfikatu Umiejętności Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników na poziomie podstawowym z elementami badań prenatalnych.
Pierwszy akredytowany kurs w tym zakresie zorganizowaliśmy w marcu. Zajęcia były podzielone na dwa dni, cieszyły się dużym zainteresowaniem i już wtedy było wiadomo, że będą kontynuowane. Tym razem formuła została zawężona do jednego dnia, jednak wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczestników część teoretyczna była dostępna również online. Wśród prelegentów znaleźli się:
- – dr hab. n. med. Piotr Kaczmarek – specjalista w położnictwie i ginekologii, specjalista w perinatologii
- – dr n. med. Karolina Gruca-Stryjak – specjalista w położnictwie i ginekologii, specjalista genetyki klinicznej
- – dr n. med. Agata Kuszerska – specjalista w położnictwie i ginekologii, specjalista w perinatologii
- – dr n. med. Paweł Kopyra – specjalista w położnictwie i ginekologii, specjalista w perinatologii
- – dr n. med. Aleksandra Persona-Śliwińska – specjalista w położnictwie i ginekologii, specjalista w seksuologii
– To kurs do certyfikatu ultrasonografii PTGiP, jednak zgodnie z oczekiwaniami Towarzystwa zawiera się w nim wiele elementów z zakresu badań prenatalnych, które dotychczas były realizowane tylko na kursach zaawansowanych – podkreśla dr n. med. Paweł Kopyra, współorganizator szkolenia.
Warsztaty praktyczne odbyły się z udziałem pacjentek, a ich uczestnicy, podzieleni na kilkuosobowe grupy, mieli możliwość samodzielnego wykonywania badań pod okiem prowadzących. Wykonywali także inwazyjne procedury stosowane w diagnostyce prenatalnej na specjalnie przygotowanych fantomach.
– Cieszę się z tego, że do Poznania przyjechali lekarze z całej Polski, to pokazuje, że jest trafiona, potrzebna koleżankom i kolegom inicjatywa – dodaje dr Kopyra.
ZKM WIL