Główny Inspektor Sanitarny przypomina pediatrom, lekarzom rodzinnym i zakaźnikom o obowiązku raportowania do systemu informatycznego „e-Karta Szczepień” każdego wykonanego zalecanego szczepienia ochronnego u dzieci i dorosłych w ramach Programu Szczepień Ochronnych (PSO) wraz z informacją o kwalifikacji pacjenta do tego szczepienia.
W praktyce obowiązek elektronicznego dokumentowania dotyczy m.in. szczepień przeciwko COVID-19, grypie, HPV, ospie wietrznej, zakażeniom RSV, meningokokom, KZM i WZW typu A oraz popularnych szczepień dla podróżujących (przeciwko cholerze, durowi brzusznemu, żółtej gorączce itp.) – informuje Jarosław Gumienny, kierownik Oddziału Epidemiologii poznańskiego sanepidu.
e-Karta Szczepień dostępna jest w aplikacji gabinet.gov.pl oraz w każdym innym oprogramowaniu gabinetowym zintegrowanym z systemem P1. W zmianach chodzi przede wszystkim o uporządkowanie dokumentacji medycznej dotyczącej szczepień.
Organy nadzorujące np. GIS będą w czasie rzeczywistym widziały, jak przebiegają szczepienia, bo w obecnym systemie to się raportowało co pół roku w formie papierowej i ktoś to musiał przeglądać, wprowadzać do systemu. To ma być program, do którego będzie bieżący dostęp, tak jak było podczas pandemii COVID-19, kiedy dane dotyczące szczepień były wprowadzane w czasie rzeczywistym – mówi prof. Jacek Wysocki, ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Wielkopolskiego Centrum Pediatrii, przewodniczący zarządu Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, ekspert kampanii „Szczepienie Otula”.
Lekarz może upoważnić do dokonywania wpisów w e-Karcie Szczepień asystenta medycznego (analogicznie jak np. w przypadku wystawiania e-zwolnień lekarskich).
Co istotne, w przypadku dokumentowania szczepień zalecanych w e-Karcie Szczepień nie ma już konieczności odnotowywania informacji o wykonanym szczepieniu w postaci papierowej, czyli w karcie uodpornienia – informuje Jarosław Gumienny.
Informacja o wykonanym szczepieniu zalecanym jest automatycznie udostępniana pacjentowi w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Elektroniczny sposób raportowania szczepień zalecanych obowiązuje od października ubiegłego roku i jest jednym z elementów procesu cyfryzacji dokumentacji w obszarze realizacji PSO. W przyszłości ma objąć wszystkie szczepienia – również obowiązkowe u dzieci i młodzieży. Docelowo ma powstać Elektroniczna Książeczka Sczepień, bo problem jest to, że pacjenci nie wiedzą, na co byli w dzieciństwie szczepieni, gubią książeczki szczepień.
To ułatwi nam pracę. Dla przykładu – na Szpitalny Oddział Ratunkowy trafia pacjent z raną do zaopatrzenia i będziemy mieli możliwość sprawdzenia na bieżąco, kiedy szczepił się przeciwko tężcowi i czy jest konieczność doszczepienia. Idealnym rozwiązaniem byłoby także ujednolicenie programu szpitalnego, który zawiera wszystkie informacje o pacjencie z programem rejestracji szczepień – w tej chwili są to oddzielne programy, nie można z nich korzystać jednoczasowo i to jest dla lekarzy dodatkowym utrudnieniem zabierającym czas. Nad tymi zmianami i naniesieniem w elektronicznych systemach poprawek pracuje obecnie Ministerstwo Zdrowia – podkreśla prof. Jacek Wysocki.