W związku ze zgłaszanymi wątpliwościami co do prawidłowości żądań pacjentów w zakresie udostępniania im oryginałów ich dokumentacji medycznej, poniżej podajemy, co następuje.
Stosownie do art. 27 ustawy z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tekst jednolity Dz. U. z 2016 roku, poz. 186) dokumentacja medyczna jest udostępniana:
1. do wglądu, w tym także do baz danych w zakresie ochrony zdrowia, w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych;
2. poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów, kopii lub wydruków;
3. poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, jeżeli uprawniony organ lub podmiot żąda udostępnienia oryginałów tej dokumentacji;
4. za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej;
5. na informatycznym nośniku danych.
Dotychczasowe orzecznictwo i doktryna prawa interpretowała wskazany zapis w sposób taki, że ponieważ pacjent nie jest „organem” ani „podmiotem”, nie przysługuje mu prawo otrzymania oryginału dokumentacji medycznej za pokwitowaniem.
Dotychczasowe orzecznictwo zostało zmienione wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 kwietnia 2016 roku, sygn. akt II OSK 2361/15, stosownie do którego pacjentowi przysługuje prawo do otrzymania za pokwitowaniem oryginału dokumentacji medycznej, z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu. W konsekwencji, wbrew literalnemu brzmieniu przepisu, należy udostępniać pacjentom dokumentacje medyczną w oryginale, z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu.
W takim przypadku, w związku z § 78 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 roku w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. z 2015 roku, poz. 2069 ze zmianami), obowiązkowe jest wykonanie kserokopii lub odpisu dokumentacji medycznej wydanej pacjentowi za pokwitowaniem. Podkreślić należy, że wykonanie kserokopii lub odpisu dokumentacji nie tylko jest obowiązkowe, ale też pozwoli zabezpieczyć lekarzy przed ryzykiem dokonania przez pacjenta zmian w dokumentacji.
W razie wątpliwości prosimy o kontakt z Biurem Prawnym WIL.