W czwartek, 12 grudnia, w Centrum Konferencyjnym EDU WIL przy ul. Szyperskiej 14 odbyła się konferencja „Szczepienie otula” – szczepienia ochronne 2024/2025, która była podsumowaniem roku szczepień prowadzonego przez Wielkopolską Izbę Lekarską, ale i zapowiedzią jego kontynuacji.
Konferencja miała charakter hybrydowy. Rozpoczęła się wykładem o realizacji obowiązkowych szczepień ochronnych, wygłoszonym przez Jarosława Gumiennego z poznańskiego sanepidu. Następnie odbyła się godzinna debata, moderowana przez wiceprezesa ORL WIL lek. Marcina Karolewskiego pt.: „Co zrobić, żeby ludzie się szczepili?”. Kolejną prelekcję wygłosił dr n. med. Eryk Matuszkiewicz, dotyczącą tematu toksyczności szczepionek, dr n. med. Joanna Stryczyńska – Kazubska opowiedziała o szczepieniach seniorów i aktualnych zaleceniach na rok 2025, a adw. Maria Bergmann zebranych informowała o prawnych aspektach szczepień ochronnych.
Następnie prof. dr hab. n. med. Ewelina Gowin mówiła o nowych zagrożeniach epidemiologiczne i możliwości szczepień, a prof. dr hab. Jacek Wysocki o epidemiologii COVID-19. Spotkanie zakończył wykład dr n. med. Ilona Małeckiej o programie szczepień ochronnych 2025.
Wiceprezes ORL WIL, lek. Marcin Karolewski zapewnił, że wraz z zakończeniem roku kalendarzowego akcja „Szczepienie Otula” nie traci rozpędu – nagłaśnianie tematyki szczepień ochronnych jest wciąż koniecznością. – Wracają choroby, które już wcześniej wydawało się, że pożegnamy na zawsze: wraca krzytusiec i odra – podkreśla wiceprezes WIL.
ZKM WIL