16 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Przywracania Akcji Serca. Mimo, że obecnie temat udzielania pierwszej pomocy jest szeroko naświetlany, to sytuacja nie wygląda tak jakbyśmy chcieli.
Z ogólnoeuropejskich badań EuReCa wynika, że na 27 przebadanych państw Europejskich średnia przeżywalność w przedszpitalnym zatrzymaniu krążenia wynosi średnio 8% i oscyluje w różnych krajach od 0 do 18%. Przedszpitalne użycie Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego (AED) w Europie wynosi tylko 28% (od 3,8 do 59%). Co ciekawe, państwa które wprowadziły edukację udzielania pierwszej pomocy od najmłodszych lat mają znacznie lepsze wyniki. Tak na przykład w niektórych krajach skandynawskich, gdzie dorasta już kolejne pokolenie nauczone zasad udzielania pierwszej pomocy, średnia przeżywalność w pozaszpitalnym zatrzymaniu krążenia wynosi ponad 15%.
Dlatego planując obchody 16 października postawiliśmy na edukację najmłodszych. Przy wsparciu Urzędu Miasta Konin, Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, oraz służb ratunkowych i porządkowych: policji, straży miejskiej, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego dokładnie o godzinie 11.00 w 10 szkołach podstawowych odbyło się szkolenie z udzielania pierwszej pomocy.
W Szkole Podstawowej w Koninie nr 3 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, w nowopowstałym ER LAB (Laboratorium Edukacji Ratowniczej,) to dzieci poprowadziły szkolenie i krok po kroku pokazując dorosłym jak należy ratować ludzkie serca – w zespole i przy użyciu defibrylatora AED. Jesteśmy dumni, że w naszym regionie rośnie tak wspaniała młodzież i mamy nadzieję zarazić tym pomysłem całą Polskę.
Delegaturę Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Koninie reprezentował lek. Siergij Duriagin, który regularnie prowadzi szkolenia resuscytacyjne oraz obsługi defibrylatorów AED dla lekarzy i lekarzy dentystów, a także dzieci w Koninie i w Poznaniu. Wydarzenie było także okazją, by w konińskich podstawówkach pojawił się WILuś – nasz koziołek w lekarskim kitlu – w formie kolorowanek o udzielaniu pierwszej pomocy.
ZKM WIL