W najbliższych dniach przy współpracy z Centrum Szkoleniowym ADAMS uruchamiamy kolejne kursy językowe dla lekarzy z Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną. Znajomość języka to jedna z kluczowych kompetencji pozwalających rozpocząć pracę w zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Zabiegamy też o pozyskanie zewnętrznych źródeł finansowania projektu.
Z nauką języka polskiego ruszyliśmy już w marcu. Część osób, które ukończyły zajęcia na poziomie podstawowym chce kontynuować naukę, zgłaszają się też kolejne osoby, które chcą rozpocząć kurs. Łącznie zapisało się już ponad 50 osób. Obecnie oferujemy cztery opcje zapisów, zależnie od możliwości finansowania:
– umowę trójstronną zawieraną pomiędzy powiatowym urzędem pracy, pracodawcą kursanta oraz realizatorem kursu
– umowę z pełną odpłatnością
– umowę z pełną odpłatnością i możliwością finansowania/ dofinansowania przez pracodawcę
– kurs finansowany ze środków pozyskanych przez izbę z innych źródeł.
Finansowanie kursów jest uzależnione o pozyskania środków zewnętrznych. W Sejmie procedowana jest nowelizacja specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która daje okręgowym izbom lekarskim możliwość dofinansowania do szkoleń w kwocie do 3 tys. zł za kurs dla jednej osoby. Środki będą pochodziły z Funduszu Pracy, sięgniemy po nie kiedy tylko przepisy wejdą w życie. Jednocześnie weryfikujemy też inne źródła finansowania.
– Lekarz i lekarz dentysta pracujący w Polsce musi znać język, trudno wyobrazić sobie bez tego komunikację z pacjentami, personelem medycznym, prowadzenie dokumentacji czy wypisywanie recept. Dlatego cały czas pukamy do różnych drzwi i zabiegamy o finansowanie kursów, które pozwolą naszym koleżankom i kolegom z Ukrainy nabyć kompetencje językowe i rozpocząć pracę w zawodzie – podkreśla prezes ORL WIL dr n. med. Krzysztof Kordel. – Znakomitym uzupełnieniem zajęć językowych byłoby zaznajomienie kursantów z zasadami funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce, nad czym również intensywnie pracujemy – dodaje.
Lekarze z Ukrainy, którzy mogą opłacić kurs rozpoczną zajęcia już 6 czerwca. Kilka osób zdecydowało się też na zawarcie umowy trójstronnej, co pozwala sięgnąć po środki z urzędów pracy. Grupy są dzielone na podstawie przeprowadzonego wcześniej testu kompetencyjnego.
ZKM WIL