Uprzejmie informujemy, że Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej wystosował 13 marca 2020 roku list otwarty do Lekarzy i Lekarzy Dentystów WIL o następującej treści:
Koleżanki i Koledzy,
Znaleźliśmy się w wyjątkowej sytuacji społecznej i zdrowotnej, WHO ogłosiło stan pandemii, a liczba osób zarażonych koronawirusem rośnie z godziny na godzinę. Na ulicach widać mniejszy ruch, nie ma gości w hotelach i restauracjach, w środkach komunikacji jeździ coraz mniejsza liczba pasażerów. Minister zdrowia ogłosił stan zagrożenia epidemicznego.
To my lekarze i inni pracownicy ochrony zdrowia szczególnie odczuwamy ciężar odpowiedzialności, to my jesteśmy na pierwszej linii walki z wirusem i w nas pokłada się nadzieję na to, że walkę tę wygramy.
Wczoraj w Naczelnej Izbie Lekarskiej odbyło się spotkanie prezesów okręgowych rad lekarskich oraz Prezydium NRL z Sekretarzem Stanu Ministerstwa Zdrowia Waldemarem Kraską i Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem. Przedstawiliśmy im płynące z całej Polski głosy o brakach masek, rękawiczek, środków ochronnych i dezynfekcyjnych, bez których nie jesteśmy w stanie skutecznie zabezpieczyć pacjentów i siebie przed infekcją koronawirusem. Zażądaliśmy podjęcia natychmiastowych działań zmierzających do doposażenia wszystkich rodzajów placówek medycznych w środki ochrony osobistej. Wyraziliśmy jasny pogląd, że konieczne jest wstrzymanie zabiegów i przyjęć planowych także z uwagi na niewystarczające zabezpieczenie materiałowe. Podaliśmy konkretne, dramatyczne przykłady placówek, które są zabezpieczone tylko na kilka dni. Zaapelowaliśmy też o zwiększony dostęp do testów wykrywających SARS-Cov-2, w tym także dla pracowników ochrony zdrowia. Podkreślaliśmy, że szersze i częstsze wykonywanie testów to sposób na spowolnienie rozprzestrzenianie się wirusa.
Poinformowałem ministra oraz inspektora o licznych telefonach Lekarzy i Lekarzy Dentystów Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, którzy pytają czy mają zamykać swoje praktyki, bo nie mają podstawowych środków ochrony indywidualnej takich jak maski i rękawiczki. Ani na poziomie wojewódzkim ani centralnym nie udało mi się uzyskać informacji o aktualnych zasobach rezerw materiałowych ani o planach i sposobie ich dystrybucji, gdyż informacje te objęte są klauzulą poufności.
Mam tą świadomość, że nasz kraj prawdopodobnie nie ma możliwości zapewnienia środków indywidualnej ochrony wszystkim lekarzom i personelowi medycznemu we wszystkich szpitalach, przychodniach i innych miejscach, w których może dojść do kontaktu z osobą chorą. W Wielkopolsce są wyznaczone przez Ministra Zdrowia szpitale dedykowane do zajmowania się takimi przypadkami. Tam, oraz do podmiotów zajmujących się transportem sanitarnym pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem przede wszystkim muszą trafić specjalistyczne środki ochrony osobistej. Liczę jednak na to, że oświadczenie Szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka z 5 marca 2020 roku, który zapewniał, że „jeśli będzie potrzeba, to środki na walkę z koronawirusem będą nielimitowane”, będzie przez cały czas zagrożenia epidemiologicznego aktualne. Jednocześnie nie będziemy ustawać w naciskach na polityków i zarządzających o pomoc w zabezpieczeniu wszystkim lekarzom godnych warunków pracy.
Zdaję sobie sprawę, że lekarze posiadający prywatne praktyki będą mieli trudną decyzję do podjęcia, czy ograniczać czas pracy w praktykach. Ci z Was, którzy są pracodawcami dla lekarzy seniorów będą musieli rozważyć stopień ich zaangażowania się w pracę. Natomiast do wszystkich Was Koleżanki i Koledzy, którzy nie są w wieku senioralnym, apeluję o pozostanie w gotowości do opieki nad naszymi pacjentami. Proszę Was o szczególne informowanie pacjentów z chorobami przewlekłymi, by dbali o regularne leczenie. Proszę o apel do pacjentów, by – jeśli mogą – pozostali w domach, by osoby poddane kwarantannie wykazały się rozsądkiem i nie wychodziły z domu. Apeluję do młodych lekarzy w tym również do lekarzy stażystów, by stanęli na wysokości zadania, pamiętali, że nie są już studentami tylko lekarzami i by wykonywali swój zawód z pełnym poświęceniem i zrozumieniem dla pacjentów. Proszę Was również o śledzenie aktualnych komunikatów Głównego Inspektora Sanitarnego.
W ostatnich dniach zarówno ja, jak i osoby – działacze WIL i pracownicy biura WIL otrzymujemy mnóstwo telefonów z prośbami o udzielenie informacji. Na bieżąco informujemy, zamieszczamy komunikaty i wytyczne na stronie internetowej www.wil.org.pl, zapewniamy możliwość kontaktu z prawnikami, publikujemy instrukcję korzystania ze specjalnej platformy, na której można dokonać zmian rejestrowych, czy opłaty składki on-line.
Dziękuję Wam za te telefony, bo to wyraz zaufania jakie pokładacie w izbie.
Wspomagajmy się wzajemnie!
Artur de Rosier
Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej
Wielkopolskiej Izby Lekarskiej