Utwory kompozytorów polskich i pieśni patriotyczne w wykonaniu Orkiestry Kameralnej „Operacja Muzyka” i Chóru Kameralnego Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, rozbrzmiały w minioną sobotę we wnętrzach Bazaru Poznańskiego. Wszystko za sprawą wyjątkowego koncertu Lekarze „Biało-Czerwonej”. W ten sposób wielkopolscy lekarze uczcili Obchody Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
W uroczystym koncercie uczestniczył Prezes ORL WIL Artur de Rosier, zaproszeni goście w tym m.in.: Przewodniczący Komisji Kultury Naczelnej Rady Lekarskiej Jarosław Wanecki, Prezes Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej Alina Górecka, Przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych Teresa Kruczkowska, przedstawiciel Izby Radców Prawnych Bożena Stradowska, członkowie organów WIL oraz lekarze i lekarze dentyści WIL.
„To było wielkie przedsięwzięcie. Trudno było nie podjąć tego wyzwania szczególnie w takim okresie i tu w Wielkopolsce, w której mamy tak długą – sięgającą prawie tysiąca lat – tradycję przynależności do naszej państwowości, Chcieliśmy podkreślić, że Wielkopolanie wywalczyli sobie tę niepodległość sami.” – mówiła lek. Katarzyna Bartz-Dylewicz – organizator koncertu.
„Ja się bardzo cieszę, że Wielkopolska Izba Lekarska w ten właśnie sposób uczciła setną rocznicę obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości, tym bardziej, że jesteśmy w tak wyjątkowym miejscu jakim jest Bazar Poznański. To tutaj przyjechał Paderewski i to wydarzenie stało się impulsem do rozpoczęcia Powstania Wielkopolskiego.” – podkreślił lek. Artur de Rosier – Prezes ORL Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.
„Każdy z nas bardzo przeżywa ten moment i cieszymy się, że możemy wspólnie w ten sposób, swoim talentem uświetnić tę setną rocznicę” – zaznaczyła lek. dent. Monika Grajek-Kaczmarek, członkini Orkiestry Kameralna „Operacja Muzyka”.
Na scenie wystąpiło ponad stu śpiewaków i muzyków z Orkiestry Kameralnej „Operacja Muzyka” pod batutą Dobrochny Martenki i Chóru Kameralnego Wielkopolskiej Izby Lekarskiej pod dyrekcją Justyny Chełmińskiej. Całość wzbogaciły występy: pianisty Andrzeja Tatarskiego, tenora Michała Marca oraz muzykujących dzieci lekarzy: śpiewającej Natalii Silvy-Czechowskiej i Stanisława Kaczmarka, grającego na trąbce.
Dyrygent orkiestry Dobrochna Martenka zdradziła kulisy powstania pomysłu organizacji koncertu: „To zrodziło się pół roku temu w głowach trzech kobiet: pani doktor Katarzyny Bartz-Dylewicz, pani doktor Justyny Chełmińskiej i mojej. Razem wybrałyśmy miejsce i stworzyłyśmy program koncertu. Chciałyśmy godnie uczcić ten dzień”.
Justyna Chełmińska, dyrygent Chóru Kameralnego Wielkopolskiej Izby Lekarskiej podkreśliła, że wystąpienie przed publicznością i śpiewanie w tak pięknym, wyjątkowym miejscu jest dla orkiestry ogromnym wyróżnieniem i zaszczytem. „Niesamowite jest też to, że tak naprawdę cały ten koncert jesteśmy w stanie całymi, naszymi siłami czyli Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, wykonać i to na bardzo wysokim poziomie.” – dodała.
Podczas koncertu można było usłyszeć utwory kompozytorów polskich: Ignacego Jana Paderewskiego, Stanisława Czarneckiego, Marka Raczyńskiego, Józefa Świdra, Piotra Maszyńskiego, Fabiana Tymolskiego, Michała Ogińskiego, Henryka Michała Góreckiego, Wojciecha Kilara, Mieczysława Karłowicza oraz pieśni patriotyczne: „Rozkwitały pąki białych róż”, „Gdy szedłem raz od Warty”, ‚‚My pierwsza brygada”. Spotkanie zakończyło się gromkim Mazurem z opery „Straszny Dwór”.
Kwiaty artystom wręczyła Sekretarz ORL WIL Elżbieta Marcinkowska.
(AG)
Foto (KM)