28 października lekarze i lekarze dentyści Delegatury WIL w Lesznie spotkali się na szkoleniu z zakresu diabetologii. Była to od dawna oczekiwana okazja do złożenia gratulacji i uścisków naszej koleżance diabetolog, specjaliście chorób wewnętrznych – dr Krystynie Pawlaczyk-Adamczak, która od 1990 roku prowadzi w Lesznie Poradnię Diabetologiczną.
– Covid-19 w 2020 roku pokrzyżował nasze plany obchodzenia jubileuszu 30-lecia działalności poradni, ale tym razem był już „urodzinowy” tort, bukiet pięknych kwiatów, „morze” serdeczności i wspomnień … oraz oczywiście gromkie „100 lat”! – relacjonuje Lidia Dymalska-Kubasik, przewodnicząca Delegatury w Lesznie.
W trakcie spotkania zebrani lekarze mogli wysłuchać wykładu, który potwierdził jak bardzo na przestrzeni lat zmieniło się spojrzenie na pacjenta z cukrzycą. Dr Krystyna Pawlaczyk-Adamczak przedstawiła nowe zasady leczenia cukrzycy z uwzględnieniem nowych leków (flozyn i analogów GLP-1), możliwości ich stosowania zgodnie z zasadami refundacji. Dyskusja dotyczyła głównie działań niepożądanych (flozyn), dostępności nowych leków i przedstawianych możliwości oznaczania glikemii – czyli od glukometru do Libre i Eversense. Wykładowczyni przekonywała, że współczesna diabetologia to edukacja, korzystanie z nowych technologii, stosowanie leków wpływających nie tylko na poziom glikemii, ale też przeciwdziałających powikłaniom sercowo-naczyniowym, przewlekłej chorobie nerek. – Optymizmem napawa fakt, że w gronie słuchaczy i dyskutujących nie zabrakło młodych lekarzy – dodaje przewodnicząca leszczyńskiej delegatury.
Dr Krystyna Pawlaczyk-Adamczak jako diabetolog pracuje od ponad 35 lat. W 1990 r. założyła w Lesznie jedną z pierwszych poradni diabetologicznych w Wielkopolsce. Organizowała opiekę nad chorymi na cukrzycę w okresie, kiedy ówczesny konsultant krajowy prof. Jan Tatoń określał nasz region jako białą plamę na tle mapy Polski. W kolejnych latach do zespołu leszczyńskich diabetologów dołączyli: dr Marek Kubasik, dr Michał Machoy i niedawno dr Małgorzata Szulc-Błaszczyk.
ZKM WIL