1 marca 2019 roku Delegatura WIL w Lesznie zaprosiła lekarzy na kolejne spotkanie naukowe. Tematy: nadciśnienie tętnicze i żywienie noworodków dawały poczucie, że mówiąc kolokwialnie – jesteśmy w temacie. Tym razem okazało się jednak, że nasze medyczne spotkanie to… medyczne rewolucje.
Pierwszy wykład dr Katarzyny Kostki-Jeziorny dotyczący nowych wytycznych leczenia nadciśnienia tętniczego wykazał, że trzeba ze schematów terapeutycznych wykluczyć stosowany dotychczas powszechnie lek Hydrochlorotiazyd, ze względu na działanie zwiększające zachorowania na podstawno i kolczystokomórkowy rak skóry. Wyliczenia pokazują, że z uwzględnieniem dawek i postaci mamy około 300 takich leków. Licząc pacjentów, którzy przyjmowali i przyjmują te leki to mamy szacunkowo ok. 2 mln osób, u których trzeba na nowo ustalić sposób i schemat leczenia. Pojawił się zatem, trochę nieoczekiwanie, istotny problem w terapii nadciśnienia tętniczego dla wielu lekarzy i ich pacjentów.
W drugiej części spotkania dr Barbara Górecka omówiła nowe zasady żywienia noworodków. I znowu rewolucja. Do ukończenia pierwszego roku życia nie stosujemy mleka krowiego i miodu. Natomiast po 6 miesiącu życia podajemy dziecku poza karmieniem piersią, w zasadzie wszystkie produkty spożywcze bez specjalnych schematów, z preferencją warzyw przed owocami. Główna zasada to „rodzic decyduje co dziecko je i kiedy- a dziecko ile je”.
Lek. Lidia Dymalska-Kubasik
Przewodnicząca Delegatury WIL w Lesznie
Foto: Delegatura WIL w Lesznie