8 stycznia 2020 r. odbyło się trzecie już spotkanie Wielkopolskiej Izby Lekarskiej ze studentami Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, organizowane w ramach projektu „Na kwadracie w WIL”. Spotkanie rozpoczął i poprowadził Marcin Karolewski.
Gośćmi byli: dr n. med Joanna Stryczyńska-Kazubska – pediatra oraz Paweł Kopyra – Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Czterdziestu zgromadzonym na spotkaniu studentom przewodniczyli – podobnie jak w poprzednich spotkaniach – Katarzyna Błoch i Michał Kłos.
Mówiono o różnych aspektach medycyny opartej na faktach oraz tzw. medycynie alternatywnej, czyli metodach i praktykach, o których twierdzi się, że mają działanie lecznicze i diagnostyczne, ale są niemożliwe do udowodnienia na podstawie badan naukowych. Wprowadzeniem do tematu był fragment programu z udziałem popularnego na całym świecie w latach osiemdziesiątych Anatolija Kaszpirowskiego, a bodźcami do dyskusji m.in. fragment książki na temat witaminy C, wpisy ze stron internetowych dotyczące „leczenia raka ciecierzycą”, czy „dobrodziejstw płynących z leczenia osoczem przez przedstawicielki kosmetologii estetycznej.” Wskazano na powoływanie się na światowe sławy, przeplatanie komunikatów pseudonaukowców cytatami z publikacji naukowych, stosowanie odpowiedniej narracji przez osoby zajmujące się praktykowaniem paramedycyny, gdzie zastanawiający się nad metodami alternatywnymi jest „aktywnym uczestnikiem procesu terapeutycznego”.
Przypomniano spotkanie w Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej dotyczące pseudoklinik z udziałem przedstawicieli wielu instytucji.
Omawiano temat homeopatii oraz pokrewnych metod stosowanych przez lekarzy i lekarzy dentystów oraz organizowania szkoleń w tym zakresie w kontekście stanowiska Naczelnej Rady Lekarskiej z 2008 roku wymieniającego art. 57 Kodeksu Etyki Lekarskiej: „Lekarzowi nie wolno posługiwać się metodami uznanymi przez naukę za szkodliwe, bezwartościowe lub nie zweryfikowanymi naukowo. Nie wolno mu także współdziałać z osobami zajmującymi się leczeniem, a nie posiadającymi do tego uprawnień.” oraz stanowiska z roku 2002, w którym NRL ocenia negatywnie zjawisko coraz większej ekspansji nieracjonalnych i nie zalecanych metod tzw. medycyny alternatywnej, proponującej niesprawdzone metody diagnozowania oraz leczenie o wątpliwej wartości, które są praktykowane i popularyzowane przez różne podmioty w naszym kraju. NRL podkreśla, że takiej sytuacji dochodzi do nadużycia pojęć – medycyna i leczenie.
Bardzo szczegółowo skupiono się na kwestii rozmów lekarza z rodziną, zarówno w przypadku spotkania się lekarza z rodzicami wahającymi się w kwestii szczepień, jak i w przypadku lekarza, do którego przychodzi pacjent stosujący medycynę opartą na faktach i tzw. medycynę alternatywną.
Kolejne spotkanie zaplanowano na 11 lutego 2020 r. a tematem będą „Protesty w medycynie”.
Katarzyna Strzałkowska – Rzecznik Prasowy WIL
Foto: Daniel Olejniczak