Jubileusz 100-lecia powstania Izby Lekarskiej Poznańsko-Pomorskiej był wspaniałą okazją do wręczenia nagród za krzewienie pamięci historycznej o lekarzach i lekarzach dentystach. Wyróżnienia przyznano ośmiu osobom, nie wszyscy mogli się pojawić na gali.
dr n.med. Andrzej Baszkowski
Lekarz dentysta. Założyciel i naczelny redaktor Biuletynu Informacyjnego WIL. Współautor monografii „Wielkopolska Izba Lekarska. Tradycja i współczesność 1921-1999”, autor książek „Od negocjacji po kompromis. Skutki wprowadzenia powszechny ubezpieczeń zdrowotnych na życie zawodowe lekarzy polskich do roku 1950” oraz „Wielkopolska Izba Lekarska. Tradycja i współczesność 2000-2019”. Odznaczony m.in. najwyższym odznaczeniem samorządu zawodowego lekarzy Gloria Medicinae. Jest Przewodniczącym Komisji Historycznej działającej przy Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej.
prof. dr hab. med. Andrzej Grzybowski
Okulista. Swoje prace publikował w czasopismach krajowych i zagranicznych. Jest autorem i współautorem ponad pięciuset artykułów naukowych drukowanych w recenzowanych czasopismach, głównie zagranicznych. Jest redaktorem naczelnym czasopism: „Archiwum Historii i Filozofii Medycyny” oraz „Historia Ophthalmologica Internationalis”. Autor Słownika Biograficznego „Lekarze -patroni ulic w Wielkopolsce”. Był Przewodniczącym komisji historycznej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Współpracował z Biuletynem Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.
dr n. med. Tomasz Kazało
Okulista. Zainteresowania dotyczące historii medycyny rozwija od rozpoczęcia studiów medycznych. Opracował biografie lekarzy, patronów ulic miast, w szczególności regionu leszczyńskiego. Opracowania ukazały się w Biuletynie Wielkopolskiej Izby lekarskiej oraz powstał z nich przewodnik w formie książkowej. Jego praca doktorska dotyczyła pracy i życia wybitnego okulisty poznańskiego Stanisława Mondelskiego. Aktywnie działa w Komisji Historycznej przy Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej, jest członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Historii i Filozofii Medycyny oraz członkiem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Jego celem jest propagowanie historii medycyny szczególnie wśród młodych lekarzy, aby działając w przyszłości nie zapominali o przeszłości.
prof. dr hab. Anita Magowska
Od wielu lat jako Redaktor Naczelna współpracuje z Wielkopolską Izbą Lekarską w związku z czasopismem historyczno-medycznym „Acta Medicorum Polonorum” redagowanym przez Katedrę i Zakład Historii i Filozofii Nauk Medycznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, którego jest Kierownikiem od 2009 roku. Czasopismo poświęcone jest historii medycyny i jej społecznemu kontekstowi.
dr n.med. Krystian Niełacny
Posiada specjalizację z chirurgii i anestezjologii. Działa czynnie w Stowarzyszeniu Wychowanków „Alma Mater Ostroviensis”. Jest redaktorem koordynatorem 17 tomów Zeszytów Pamięci „Non omnis moriar Księgi Pamięci”. Był inicjatorem umieszczenia na ścianie kościoła św. Antoniego w Ostrowie „Ostrowskiej Ściany Pamięci Narodowej”. Jest autorem kilku publikacji w tym wydanego w 2020 roku Ostrowskiego Almanachu Medycznego 1834-2000. Dba również o pamięć lekarzy i lekarzy dentystów, którzy już odeszli, a zasłużyli się dla środowiska lekarskiego południowej Wielkopolski. Między innymi dzięki jego inicjatywie udało się odnowić kilka nagrobków i ustawić tablice memoryjne na starym cmentarzu w Ostrowie Wielkopolskim.
dr n. med. Piotr Suda
Wieloletni Prezes Kaliskiego Towarzystwa Lekarskiego, Kierownik Oddziału Chorób Dziecięcych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu, czynnie kultywuje pamięć historyczną o wielkich lekarzach z regionu. Jest organizatorem wielu spotkań, seminariów naukowych dotyczących organizacji służby zdrowia, historii polskiej i kaliskiej medycyny na terenie kaliskiej delegatury WIL. Przywraca naszej pamięci fakty i sylwetki zasłużonych lekarzy oraz historię placówek medycznych oraz dawne praktyki medyczne.
dr n.med. Antoni Sukiennicki
W 1996 roku przewodniczył komitetowi obchodów 30-lecia nowego szpitala w Ostrowie Wlkp. Jest współautorem okolicznościowego pamiętnika pt. „Szpital im. Tytusa Chałubińskiego w Ostrowie w roku Trzydziestolecia”. W 1999 w związku z 30-leciem oddziału chirurgii dziecięcej w Ostrowie zorganizował sympozjum chirurgów dziecięcych i pediatrów Wielkopolski w Antoninie. Brał udział w licznych zjazdach naukowych. Jest autorem czterech prac naukowych z zakresu chirurgii dziecięcej, jak również 8 życiorysów zasłużonych ostrowskich lekarzy, opublikowanych w lokalnej prasie. W 2003 obronił w Katedrze Historii Medycyny i Farmacji Akademii Medycznej we Wrocławiu pracę doktorską pt. „ Historia Lecznictwa Szpitalnego w Ostrowie Wlkp. w drugiej połowie XX wieku”. Odznaczony był Medalem Czterdziestolecia PL, dwukrotnie odznaką „Zasłużonemu Polskie Towarzystwo Lekarskie”, Brązowym Medalem „Za zasługi dla Obronności Kraju”. W 2018 roku otrzymał najwyższe medyczne odznaczenie medal Gloria Medicine, przyznawany przez Polskie Towarzystwo Lekarskie.
prof. dr hab. med. Edmund Waszyński
Profesor w zakresie położnictwa i ginekologii. Jest autorem 156 publikacji naukowych w tym kilku opracowań książkowych i rozdziałów w podręcznikach. Wśród osiągnięć naukowych znaczące jest odkrycie źródła dokumentującego pierwsze w Polsce cięcie cesarskie oraz wydanie dwóch monografii: Historia położnictwa i ginekologii w Polsce (2000 i 2012) oraz tłumaczenia z języka łacińskiego na język polski pierwszego w Polsce czasopisma medycznego, wydawanego w Lesznie w latach 1750-1753 w trzech tomach pod tytułem Primitiae physico medicae …
W latach 2008-2020 ,wykładał historię medycyny w Podyplomowym Studium Metodologii Badań Naukowych przy Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, oraz etykę lekarską dla lekarzy specjalizujących się w ginekologii i położnictwie w ramach kursów prowadzonych przez Klinikę Położnictwa i Perinatologii UM w Poznaniu. Przez ponad czterdzieści lat kolekcjonował narzędzia i urządzenia położnicze oraz starodruki medyczne, które obecnie stanowią ekspozycję muzealną w Zakładzie Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu przy ulicy Polnej.
ZKM WIL