„Obrzęki limfatyczne, limfologia, diagnostyka i leczenie”. Za nami specjalistyczne wykłady w delegaturze WIL w Lesznie.
Najnowsze metody leczenia obrzęków limfatycznych i żylaków – to główne tematy, które zdominowały konferencję naukową zorganizowaną w delegaturze leszczyńskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Wykłady poprowadzili: dr Leszek Żuchowski oraz dr n. med. Marcin Błaszkowski. Udział w spotkaniu wzięło kilkudziesięciu lekarzy specjalistów z regionu. Organizatorem wykładów była delegatura Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Lesznie.
Uczucie ciężkości nóg, obrzęk i ból po całym dniu siedzenia za biurkiem to mogą być pierwsze objawy niewydolności kończyn dolnych. Niewydolność ta to proces chorobowy, w którym ujawniają się objawy zastoju w krążeniu żylnym nóg. A dzieje się to wszystko w skutek nieprawidłowego działania zastawek żylnych, co jest bezpośrednią przyczyną refluksu żylnego i tworzeniu się żylaków. Temat zorganizowanej w leszczyńskiej delegaturze konferencji wybrano nie przypadkowo. Przewlekła niewydolność żylna jest chorobą cywilizacyjną. Im bardziej rozwinięty region świata tym więcej osób choruje. W Europie ok 30-40 % czynnego zawodowo społeczeństwa posiada problemy z żyłami. Wiąże się to przede wszystkim z trybem życia i pracy.
„Wpływ na rozwój choroby mają przede wszystkim czynniki genetyczne, ale także ciepło, brak aktywności fizycznej, praca stojąca, nadwaga, leczenie hormonalne u kobiet, nikotyna czy podeszły wiek” – mówił podczas konferencji lek. Leszek Żuchowski – specjalista chirurgii ogólnej.
Podstawowym i niezmiennym sposobem diagnostyki żylaków jest rzetelnie zebrany wywiad od pacjenta (obserwowanie dolegliwości, tempo powstawania zmian na skórze, wywiad rodzinny) oraz badanie kliniczne. Bardzo istotnym, zwłaszcza w przypadku leczenia operacyjnego jest badanie USG Doppler, próby opaskowe i badanie D-dimerów.
„Sposoby leczenia zależą od bezpośredniej przyczyny i lokalizacji żylaków. Nie wszystkie żylaki mogą i nie wszystkie muszą być operowane. Podstawą leczenia jest leczenie zachowawcze tj. profilaktyka czyli wyeliminowanie czynników ryzyka, leczenie uciskowe i farmakoterapia” – dodał lek. Leszek Żuchowski. Leczenie operacyjne z kolei polega na zlikwidowaniu niewydolnych perforatorów i żył poprzez chirurgiczne usunięcie, ablację laseroterapią, radioterapią, parą wodną czy obliterację piankową. Leczenie operacyjne jest ważnym, ale nie jedynym elementem leczenia kompleksowego niewydolności żylnej” – podkreślał lek. Leszek Żuchowski – specjalista chirurgii ogólnej.
Dużą rolę w leczeniu żylaków odgrywają lekarze rodzinni. Dzięki takim konferencją jak ta w leszczyńskiej delegaturze specjaliści zwracają uwagę na najnowsze metody leczenia, ale i przypominają o tych sprawdzonych, a często nie docenianych sposobach. To do lekarzy rodzinnych należy zwracanie uwagi na wyeliminowanie lub zminimalizowanie pewnych czynników ryzyka.
„Chodzi tu np. o pozycję stojącą lub przewlekle siedzącą, ciepło, nadwagę, palenie tytoniu, hormonoterapia u kobiet, brak aktywności, fizycznej, obcisłe ubrania itd. Lekarze rodzinni przede wszystkim powinni informować pacjenta o czynnikach ryzyka, przeprowadzać diagnostykę i włączyć leczenie zachowawcze tj. ucisk elastyczny stopniowany (bardzo często zaniedbywany i pomijany) oraz leczenie farmakologiczne” – mówił lek. Leszek Żuchowski.
Organizatorem konferencji naukowej była delegatura Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Lesznie.
Anna Grzesiak