Poniżej zamieszczamy opinię prawną w sprawie możliwości stosowania płytkiej sedacji przez lekarzy dentystów po wejściu w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 czerwca 2023 r. w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów.
W odpowiedzi na pojawiające się pytania lekarzy dentystów odnoszące się do zapisów obowiązującego od dnia 8 lipca 2023 r. rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 czerwca 2023 r. w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. z 2023 r, poz. 1189), w szczególności w zakresie niezbędnych kwalifikacji pozwalających uzyskać certyfikat umiejętności zawodowych w zakresie sedacji płytkiej, wskazać należy, iż uzyskanie przedmiotowego certyfikatu, czy też posiadanie wymaganych w rozporządzeniu kompetencji uprawniającej do jego otrzymania, nie stanowi niezbędnej przesłanki umożliwiającej lekarzowi dentyście udzielanie świadczeń w zakresie objętym danym certyfikatem.
Celem wprowadzenia omawianego rozporządzenia było bowiem ujednolicenie – dotychczas niesformalizowanych – zasad uzyskiwania certyfikatów przez lekarzy i lekarzy dentystów, stanowiących potwierdzenie nabytej przez nich wiedzy, umiejętności czy też doświadczenia zawodowego.
Okoliczność braku uwzględnienia lekarzy dentystów czy też specjalizacji stomatologicznych w poz. 43 Załącznika nr 2 do ww. rozporządzenia, określającego kwalifikacje lekarzy i lekarzy dentystów stanowiące warunek ubiegania się o certyfikat umiejętności zawodowych w zakresie sedacji płytkiej, nie oznacza pozbawienia lekarzy dentystów możliwości wykonywania tejże procedury, jeżeli uznamy, iż lekarz dentysta w ramach odbytego kształcenia nabył już umiejętności obejmujące jej stosowanie.
Wskazać w tym miejscu należy, iż w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego (Dz. U. z 2021 r., poz. 755 ze zm.), określony został standard kształcenia dla lekarzy dentystów obejmujący nabycie konkretnych efektów kształcenia zarówno na poziomie wiedzy jak i umiejętności z zakresu procedur uśmierzania bólu, lęku i stresu w trakcie leczenia stomatologicznego, ujętych w poz. F.W15. – metody terapeutyczne ograniczania i znoszenia bólu oraz ograniczania lęku i stresu, poz. F.W16. – zasady znieczulenia w zabiegach stomatologicznych i podstawowe środki farmakologiczne oraz w poz. F.U16. – stosowanie odpowiednich leków w czasie i po zabiegu stomatologicznym w celu zniesienia bólu i lęku.
Biorąc powyższe pod uwagę uznać należy, iż już zakres nabytych przez lekarza dentystę w trakcie kształcenia przeddyplomowego umiejętności obejmuje stosowanie płytkiej sedacji w formie łagodzącej napięcie i ułatwiającej współpracę z pacjentem sedacji wziewnej, tj. podania gazu rozweselającego, czyli mieszanki gazów, w której skład wchodzą podtlenek azotu oraz tlen.
Dodatkowo wskazać należy, iż obowiązujący program specjalizacji w dziedzinie najczęściej wykorzystującej sedację płytką, tj. stomatologii dziecięcej, obejmuje zagadnienia związane z opieką stomatologiczną nad dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie lub fizycznie, z uwzględnieniem współpracy interdyscyplinarnej oraz przygotowania psychologicznego, uspokojenia farmakologicznego, sedacji płytkiej i głębokiej.
Nie ma przy tym podstaw do uznania, iż wejście w rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 czerwca 2023 r. w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów, mającego na celu przede wszystkim wskazane już wyżej ujednolicenie zasad uzyskiwania certyfikatów przez lekarzy i lekarzy, potwierdzających nabycie umiejętności wykraczających poza zakres kształcenia przeddyplomowego, wyłączyło możliwość stosowania w gabinetach stomatologicznych opisanej wyżej sedacji płytkiej przez lekarzy dentystów.
r. pr. Marcin Zalewski
Kancelaria Prawna Auctoritas
Biuro Prawne WIL