Czas wyzdrowieć. Frida Kahlo w malarskich trzewiach lekarek
Zachęcamy do przeczytania artykułu pani Eweliny Jarosz na temat wystawy „Frida – niedoszła lekarka, spełniona malarka” Koła Lekarzy Malujących w Galerii Jerzego Piotrowicza.
Zachęcamy do przeczytania artykułu pani Eweliny Jarosz na temat wystawy „Frida – niedoszła lekarka, spełniona malarka” Koła Lekarzy Malujących w Galerii Jerzego Piotrowicza.
Wernisaż lek. Jolanty Silskiej-Hałupki
pt. „Koloromania Two”
24 listopada 2018 r.
Kawiarnia Cappucino
City Park Poznań
Foto udostępniła J.Silska -Hałupka
Utwory kompozytorów polskich i pieśni patriotyczne w wykonaniu Orkiestry Kameralnej „Operacja Muzyka” i Chóru Kameralnego Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, rozbrzmiały w minioną sobotę we wnętrzach Bazaru Poznańskiego. Wszystko za sprawą wyjątkowego koncertu Lekarze „Biało-Czerwonej”. W ten sposób wielkopolscy lekarze uczcili Obchody Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
W uroczystym koncercie uczestniczył Prezes ORL WIL Artur de Rosier, zaproszeni goście w tym m.in.: Przewodniczący Komisji Kultury Naczelnej Rady Lekarskiej Jarosław Wanecki, Prezes Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej Alina Górecka, Przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych Teresa Kruczkowska, przedstawiciel Izby Radców Prawnych Bożena Stradowska, członkowie organów WIL oraz lekarze i lekarze dentyści WIL.
„To było wielkie przedsięwzięcie. Trudno było nie podjąć tego wyzwania szczególnie w takim okresie i tu w Wielkopolsce, w której mamy tak długą – sięgającą prawie tysiąca lat – tradycję przynależności do naszej państwowości, Chcieliśmy podkreślić, że Wielkopolanie wywalczyli sobie tę niepodległość sami.” – mówiła lek. Katarzyna Bartz-Dylewicz – organizator koncertu.
„Ja się bardzo cieszę, że Wielkopolska Izba Lekarska w ten właśnie sposób uczciła setną rocznicę obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości, tym bardziej, że jesteśmy w tak wyjątkowym miejscu jakim jest Bazar Poznański. To tutaj przyjechał Paderewski i to wydarzenie stało się impulsem do rozpoczęcia Powstania Wielkopolskiego.” – podkreślił lek. Artur de Rosier – Prezes ORL Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.
„Każdy z nas bardzo przeżywa ten moment i cieszymy się, że możemy wspólnie w ten sposób, swoim talentem uświetnić tę setną rocznicę” – zaznaczyła lek. dent. Monika Grajek-Kaczmarek, członkini Orkiestry Kameralna „Operacja Muzyka”.
Na scenie wystąpiło ponad stu śpiewaków i muzyków z Orkiestry Kameralnej „Operacja Muzyka” i Chóru Kameralnego Wielkopolskiej Izby Lekarskiej z akompaniamentem pianisty Andrzeja Tatarskiego, pod batutą Dobrochny Martenki. Całość wzbogacił występ tenora Michała Marca oraz występy muzykujących dzieci lekarzy: śpiewającej Natalii Silvy-Czechowskiej i Stanisława Kaczmarka, grającego na trąbce.
Justyna Chełmińska, dyrygent Chóru Kameralnego Wielkopolskiej Izby Lekarskiej podkreśliła, że wystąpienie przed publicznością i śpiewanie w tak pięknym, wyjątkowym miejscu jest dla orkiestry ogromnym wyróżnieniem i zaszczytem. „Niesamowite jest też to, że tak naprawdę cały ten koncert jesteśmy w stanie całymi, naszymi siłami czyli Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, wykonać i to na bardzo wysokim poziomie.” – dodała.
Podczas koncertu można było usłyszeć utwory kompozytorów polskich: Ignacego Jana Paderewskiego, Stanisława Czarneckiego, Marka Raczyńskiego, Józefa Świdra, Piotra Maszyńskiego, Fabiana Tymolskiego, Michała Ogińskiego, Henryka Michała Góreckiego, Wojciecha Kilara, Mieczysława Karłowicza oraz pieśni patriotyczne: „Rozkwitały pąki białych róż”, „Gdy szedłem raz od Warty”, ‚‚My pierwsza brygada”. Spotkanie zakończyło się gromkim Mazurem z opery „Straszny Dwór”.
Kwiaty artystom wręczyła Sekretarz ORL WIL Elżbieta Marcinkowska.
(AG)
Foto (KM)
Zespół Kameralny „Operacja Muzyka” działający przy Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej pod batutą Dobrochny Martenki uświetnił uroczystość wręczenia Praw Wykonywania Zawodu.
12.11.2018 r.
(Foto: KM)
Wystawa „Frida Khalo – niedoszła lekarka, spełniona malarka”
5 listopada 2018 roku w Galerii Jerzego Piotrowicza Pod Koroną w Poznaniu odbył się wernisaż wystawy Koła Lekarzy Malujących Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Licznie przybyła publiczność mogła w kameralnym, surowym wnętrzu galerii podziwiać obrazy z cyklu „Frida Khalo – niedoszła lekarka, spełniona malarka”. Gościem specjalnym wernisażu była Ewelina Jarosz – wykładowca na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, doktorantka na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, krytyk i pisarka. Zaprezentowane prace w maju 2018 roku zdobyły nagrodę publiczności na XVI Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa Lekarzy.
Wystawa w poznańskiej galerii potrwa do 11 listopada 2018 roku.
Foto (KM) oraz (Galeria Jerzego Piotrowicza)
Koncert charytatywny Polskiej Orkiestry Lekarzy
21 października 2018 roku w Filharmonii Koszalińskiej odbył się koncert charytatywny Polskiej Orkiestry Lekarzy, do której należą także członkowie Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.
Filmy (Marcin Karolewski)
Etyka- wystawa prac Koła Lekarzy Malujących
13 października 2018 r. Gniezno, Muzeum Początków Państwa Polskiego
Niewerbalny głos Koła Lekarzy Malujących podczas obrad konferencji „Kodeks Etyki Lekarskiej wobec wyzwań współczesności – ciąg dalszy…”.
(KM)
Aleksandra Smogur
E- Tyka
Kto tyka?
E..
Etos
Etologia
e..
emotywizm
efektywizm.
Aleksandra Berezowska
Salus Aegroti
Suprema Lex
Zdrowie pacjenta najwyższym prawem.
Jolanta Silska- Hałupka
Primum non nocere.
Hipokrates
Ewa Szweda- Piczman
Etyka- to pochylenie nad cierpiącym.
Katarzyna Bartz- Dylewicz
Etyka- zbiór zasad.
Roberta Marcinkowska
Wiem, że nic nie wiem.
Maria Bicz- Kubiatowicz
… dając, ofiaruj też swój czas…
Grażyna Szukalska
„Pomaganie nie jest, jak się konwencjonalnie myśli, czynem charytatywnym, który chwalebnie wykonać, ale nie jest źle nie wykonać; jest ono czymś, co każdy powinien zrobić.”
Peter Singer
Jolanta Silska- Hałupka
Słowa pociechy są lekarstwem ducha.
Cycero
Gabriela Gray
W świecie wyzwolonym etyka staje się bezpodstawna.
Henryk Elzenberg
Ewa Brodziak
Etyka – system oscylacyjny – wahania przy wyborze między wartościami moralnymi.
Więcesława Poprawska
„Kędy droga…”
Danuta Korytowska- Mikusińska
Genetyczne sekwencjonowanie DNA mają doprowadzić do tzw. absolutnej tożsamości biologicznej.
Stefan Jay Gouldam
Barbara Żyła
Nic nie istnieje na próżno.
Św. Tomasz z Akwinu
Katarzyna Bartz- Dylewicz
Hate – no!
Foto (KM)
Zespół kameralny Operacja Muzyka uświetnił jubileusz XXVI Święta Aptekarzy.
Uroczystość miała miejsce w Poznańskiej Farze w sobotę 6 października 2018 r. Spotkanie rozpoczęło się częścią oficjalną – Mszą Świętą w intencji farmaceutów i ich rodzin oraz wygłoszonym referatem „W setną rocznicę Powstanie Wielkopolskiego 1918-1919: udział aptekarzy w powstaniu”. Zespół WIL wziął udział na zaproszenie Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Poznaniu.
O część artystyczną programu zadbała Operacja Muzyka, pod batutą niezastąpionej dyrygentki Dobrochny Martenki. W nawiązaniu do zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, repertuar stanowiły dzieła polskich kompozytorów. Akustyka Fary pozwoliła delektować się kolejno Polonezem „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego, Walcem z Serenady op. 2 na orkiestrę smyczkową Mieczysława Karłowicza oraz utworem „Komeda Reflections II” zawierającym w sobie dzieła Krzysztofa Komedy Trzcińskiego w aranżacji Huberta Kowalskiego. Na zakończenie Operacja Muzyka brawurowo wykonała Taniec Eleny Michała Lorenca.
Zapraszamy na kolejne koncerty Operacji Muzyka. Najbliższy odbędzie się 17 listopada w Bazarze Poznańskim na ul. Paderewskiego 2 w Poznaniu o godzinie 17:00.
(KP)
W niedzielę 30 września 2018 roku z okazji Światowego Dnia Serca oraz trwającej kampanii Lasom Przyjazny odbyło się spotkanie kardiologów i leśników. Już po raz trzynasty dbając o zdrowie i kondycję fizyczną zaprosili swoich przyjaciół na nordycki spacer w lesie po zdrowie z kijkami. Podczas spotkania poruszano tematy medyczne i przyrodnicze. O zdrowiu i dietetyce mówił lekarz Piotr Dylewicz z Wielkopolskiej Izby Lekarskiej z Zakładu Rehabilitacji Kardiologicznej AWF w Poznaniu, a informacji o lesie i przyrodzie udzielili: Jerzy Flisykowski z Polskiego Towarzystwa Leśnego Oddziału Wielkopolskiego i Urzędu Gminy Kościan oraz Magdalena Marchelek z Organizacji Lasy Państwowe Nadleśnictwo Kościan.
(KS)
Foto (KBD)
Sześciu lekarzy z Koła Lekarzy Malujących WIL wzięło udział w Festiwalu „Rypin na Marsie”, który odbywał się w dniach 20-23 września 2018 roku w Rypinie. Koło Lekarzy Malujących WIL zapewniło materiały do działalności artystycznej dla dzieci Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Poznaniu. W Festiwalu wzięła również udział Lidia Kot – artysta plastyk, edukator malujących lekarzy oraz opiekun artystyczno-pedagogiczny wymienionego Domu Dziecka. Lekarze z Koła Malujących Lekarzy uczestniczyli m.in. w warsztatach Pracowni Witraży – wykonawcy największych witraży w Europie znajdujących się w Kościele w Rypinie.
(KS)
foto (KBD)
Polsko-Amerykańsko- Kanadyjski koncert Przyjaźni, w którym wzięli udział Chór Kameralny Wielkopolskiej Izby Lekarskiej oraz Orkiestra Kameralna Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Operacja Muzyka
Koncert odbył się 19 sierpnia 2018 r. o godz. 17:00 w Lidzbarku Warmińskim
DVORAK STABAT MATER
10-11 SIERPNIA 2018 r.
BAWARIA
Poniżej występ Orkiestry Operacja Muzyka, która wykonała kilka góralskich utworów. Tym akcentem zaprosiła wszystkich członków do przyjazdu do Polski w 2019 r.
II koncert rodzinny z cyklu:
MUZYKUJĄCE DZIECI MEDYKÓW
Młodzi Soliści
Orkiestra Kameralna Operacja Muzyka
dyrygent Dobrochna Martenka
20 CZERWCA 2018 ROKU, GODZ. 18
SALA KONCERTOWA
Pałac w Jankowicach, ul. Ogrodowa 2
Samorządowa Szkoła Muzyczna I st. w Tarnowie Podgórnym
SOLIŚCI KONCERTU:
Gabrysia Cieśla, lat 7
Jest uczennicą I klasy szkoły podstawowej Zespołu Szkół Zakonu Pijarów i jednocześnie I klasy Społecznej Szkoły Muzycznej im. Edwina Gordona w Poznaniu w klasie wiolonczeli Pani Marii Mierzwy. Koncert ten będzie dopiero drugim publicznym wystąpieniem.
Urszula Kaczmarek, lat 8
Uczennica klasy III Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, w klasie skrzypiec pani Emilii Szyszki.
Łucja Sobaniec lat 9
Uczęszcza do klasy III Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. nr 2, ucząc się w klasie skrzypiec p. Anny Zielińskiej.
Zofia Kaczmarek, lat 13
Absolwentka Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. H.Wieniawskiego w Poznaniu, w klasie klarnetu p. Marty Sikory. Obecnie kontynuuje naukę gry na klarnecie i śpiewa w chórze Skowronki.
Dobrochna Karolewska, lat 10
Uczęszcza do IV klasy Poznańskiej Ogólnokształcącej SzkoŁy Muzycznej I st. im. H. Wieniawskiego, w klasie skrzypiec prof. Sławomira Jarmołowicza. Laureatka konkursów skrzypcowych międzyszkolnych i ogólnopolskich w Poznaniu Lesznie i Zbąszyniu.
Stanisław Kaczmarek, lat 15
Uczeń klasy III Szkoły Muzycznej II stopnia im.Fryderyka Chopina w Poznaniu, w klasie trąbki p. Marka Galubińskiego. Ukończył POSM I stopnia nr 1 w klasie p. Mariusza Pikulskiego. Finalista przesłuchań CEA, wyróżnienie w Wielkopolskim Konkursie Instrumentów Dętych.
Pola Matyla, lat 10
Uczy się w IV klasie Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. nr 2 w Poznaniu u Pani Urszuli Nagrodzkiej. Jest laureatką wielu konkursów tylko w tym roku szkolnym, między innymi: Międzynarodowego Konkursu w Belgradzie, festiwalu Presto w Zduńskiej Woli, konkursu W barokowym stylu w Poznaniui ogólnopolskiego konkursu Talenty skrzypcowe w Poznaniu.
Regina Sobaniec, lat 11
Uczęszcza do Samorządowej Szkoły Muzycznej I st. w Tarnowie Podgórnym, do klasy III cyklu 4-letniego, ucząc się w klasie fortepianu p. Patrycji Wywrot.
Anna-Maria Rzesoś, lat 11
Naukę w Samorządowej Szkole Muzycznej w Tarnowie Podgórnym rozpoczęła w 2014 roku, w klasie fortepianu pani Agnieszki Liman.
Anna-Maria jest laureatką ośmiu ogólnopolskich i dwóch międzynarodowych konkursów pianistycznych, przy czym szczególnie ceni sobie laur zwycięstwa zdobyty w 2017 roku w Padwie, w Międzynarodowym Konkursie „PREMIO CITTA’ di PADOVA”.
PROGRAM:
Gabriela Cieśla – wiolonczela
Urszula Kaczmarek – skrzypce
Łucja Sobaniec – skrzypce
Zofia Kaczmarek – klarnet
… – Jewish Wedding Song
Dobrochna Karolewska – skrzypce
Stanisław Kaczmarek – trąbka
Pola Matyla – skrzypce
Ch. Dancla – Premier Solo op.77
Regina Sobaniec – fortepian
Anna-Maria Rzesoś – fortepian
Seans „Zimnej wojny” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego
14 czerwca 2018 roku o godzinie 18.00
Kino Malta
„Zimna wojna”, film laureata Oscara Pawła Pawlikowskiego, uznany za jeden z najpiękniejszych i najsmutniejszych romansów w historii polskiego kina, zainaugurował „Czwartkowe Spotkania z Filmem”, organizowane przez Komisje Kultury WIL.
W klimatycznym kinie Malta Charlie & Monroe, na ul. Rybaki w Poznaniu mogliśmy zobaczyć ten najnowszy polski film.
Seans filmowy uświetniła specjalnie wybrana na tę okazję kronika filmowa z lat 60-tych.
Czarno-biała opowieść została bardzo dobrze przyjęta przez wszystkich uczestniczących w spotkaniu lekarzy.
Kolejne „ Czwartkowe spotkanie z filmem” odbędzie się jesienią.
Komisja Kultury WIL już teraz serdecznie zaprasza na wspólne lekarskie wieczory podczas których będziemy poznawać warte uwagi najnowsze dzieła filmowe.
Dagmara Adamska
Wystawa autorska prac malarskich lek. med. Jolanty Silskiej- Hałupka
11 kwietnia – 20 maj 2018 r.
City Park
Koncert charytatywny
Charytatywnej działalności Chóru Kameralnego Wielkopolskiej Izby Lekarskiej ciąg dalszy. Poza takim fundacjami jak ‚Redemptoris Missio’ czy ‚Serce Dziecka’ nawiązali także kontakt z organizacją ‚Leczymy z misją’, która zajmuje się zbieraniem funduszy na sprzęt medyczny do Kenii.
W dniu 10 czerwca 2018 r. w Centrum Kongresowo- Dydaktycznym UMP w Poznaniu odbył się koncert, podczas którego wystąpił Chór Wielkopolskiej Izby Lekarskiej wraz z Operacją Muzyka.
Wśród publiczności pojawił się również Prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej- Artur de Rosier.
Film z koncertu TUTAJ
Śladami wybitnych Polaków i znanych postaci historycznych.
Leszczyńscy lekarze w podróży sentymentalnej na Litwie.
Skosztowali przysmaków litewskiej kuchni, poznali namiastkę tamtejszej kultury, odwiedzili najbardziej urokliwe zakątki Litwy, ale przede wszystkim zintegrowali się i spędzili czas w miłym towarzystwie. Ponad dwudziestoosobowa grupa lekarzy z okręgu leszczyńskiego spędziła kilka dni na Litwie. Organizatorem wycieczki była delegatura WIL w Lesznie. Dla jednej z uczestniczek,
lek. Marii Zielnicy, wyprawa była powrotem w rodzinne strony.
„W wycieczce udział wzięło 23 uczestników. Tylko piątka z nas była już na Litwie, a jedna z lekarek naszej wycieczki tam się urodziła, dorastała i chodziła do szkoły. W okresie międzywojennym Druskienniki były bowiem w granicach II RP. Historia jednak tak zawirowała, że Pani doktor znalazła się po II wojnie światowej w Wielkopolsce i większość swojego zawodowego życia spędziła w Lesznie. Jest to dla niej podróż niezwykle sentymentalna, a nas bardzo cieszy fakt, że będziemy mogli w tym „powrocie do tych miejsc malowanych” razem z nią uczestniczyć” – mówiła przed wyjazdem lek. Lidia Dymalska-Kubasik, przewodnicząca delegatury WIL w Lesznie.
Grupa dotarła do Druskiennik, największego uzdrowiska w krajach bałtyckich, w środę wieczorem 23 maja. Podróż skończyła się wspólną kolacją w hotelu zlokalizowanym w centrum miast. Cały czwartek poświęcono na zwiedzanie Druskiennik. Grupa zwiedziła miasto, pobliski cmentarz, odwiedziła m.in. jedną z prawosławnych cerkwi, spacerowała brzegami Niemna śladami Józefa Piłsudskiego, podziwiając piękne drewniane XIX – wieczne wille. W programie wycieczki znalazła się także Aleja Wileńska, przejazd kolejką linową oraz park rzeźb Czesnulisa (snycerka litewska – piękne rzeźby nawiązujące do różnej tematyki).
Piątek z kolei poświęcony został na zwiedzanie Kowna, a później miejscowości Troki. Po drodze lekarze obowiązkowo odwiedzili Ponary pod Wilnem – miejsce kaźni Polaków Żydów i Rosjan i wieczorem zameldowali się w Wilnie. Na kolację grupa wybrała się do cudownej i klimatycznej wileńskiej „Republiki Zarzecze”, wspominanej przez Gałczyńskiego. Z kolei całą sobotę grupa spędziła na zwiedzaniu Wilna. Zabytkowe uliczki, kamienice, obowiązkowo Ostra Brama, kościół Św. Anny oraz dom Juliusza Słowackiego. Podczas podróży uczestnicy wycieczki mieli także okazję spróbować przysmaków litewskiej kuchni sękaczy czy pierogów karaimskich z rosołem.
„Była to dla mnie podróż sentymentalna, powrót do lat mojego dzieciństwa i młodości, które wspominam bardzo miło. Jestem dumna z tego, że teraz mogłam tam zabrać moje koleżanki i kolegów z leszczyńskiej delegatury i pokazać im moje ukochane strony, do których mimo upływu lat wciąż tęsknię” – mówiła lek. Maria Zielnica.
„Wróciliśmy wieczorem 27 maja, jesteśmy bardzo zadowoleni, wyjazd się udał, pogoda dopisała, zwiedziliśmy wszystkie zaplanowane podczas wycieczki punkty programu Druskienniki, Troki, Kwono, Wilno, to była pierwsza tak długa i tak daleka integracyjna wycieczka z naszej, leszczyńskiej delegatury, ale mam nadzieje, że nie ostatnia” – powiedziała po powrocie do kraju przewodnicząca delegatury WIL w Lesznie – lek. Lidia Dymalska – Kubasik.
Na zdjęciach widać m.in. Druskienniki, bulwary nad Niemnem, cmentarz na Rossie i grób matki J. Piłsudskiego, Ponary pod Wilnem, dom Juliusza Słowackiego, kościół Św. Anny, Ostrą Bramę w Wilnie oraz Muzeum Stumbrasa w Kownie.
Wycieczkę w ramach działań integracyjnych zorganizowała delegatura Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Lesznie.
Anna Grzesiak
Wystawa autorska prac malarskich lek. med. Więcesławy Poprawskiej
22 maj 2018r.
Ogólnopolska wystawa Lekarzy Malujących- Łódź
20 maj 2018 r.
Ogólnopolski Konkurs „Przychodzi wena do lekarza 2018”
Relacja z pleneru Koła Lekarzy Malujących w Wojnowicach
23-27 kwietnia 2018
Matura zdana, pora na studia!
Pod koniec kwietnia odebrałem telefon od pani Katarzyny Bartz-Dylewicz, założycielki i przewodniczącej Koła Lekarzy Malujących działającego przy Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej, która zaprosiła mnie na kolejny wernisaż prac poplenerowych. Jeszcze nie zdołałem spytać, czy jak zwykle do Biorezydencji, gdy zaskoczyła mnie wskazaniem miejsca pleneru – w Zamku Wojnowice nieopodal Wrocławia. Oczywiście, skorzystałem z zaproszenia lekarek, które od kilkunastu lat w wolnych chwilach poświęcają się swej artystycznej pasji – jakże mógłbym tam nie pojechać, chociażby po to, by dowiedzieć się, czy zmiana adresu oznacza pożegnanie ze Świeradowem.
Od 5 lat przyjeżdżały nieodmiennie do Biorezydencji, skąd ruszały w miejsca plenerów, przede wszystkim do Świeradowa i Czerniawy, a potem coraz dalej: w odleglejsze zakątki Gór Izerskich, na Zamek Czocha, do Frydlantu, gdzie malowały duchy zamku, na plener miejski do Zgorzelca/Görlitz, na Zamek Gryf i do kaplicy św. Leopolda w Proszówce, do huty „Julia” w Piechowicach, gdzie inspirowały się kryształami. Przywoziły stamtąd dziesiątki obrazów, pokazywanych potem na kolejnych wernisażach, nie tylko w Biorezydencji, ale także w hali spacerowej, gdy obrazy towarzyszyły występowi Operacja Muzyka, w wykonaniu muzykujących lekarzy poznańskich, którzy w kameralnym nastroju improwizowali na tematy skomponowane przez innego lekarza muzyka – Krzysztofa Komedy.
W sumie wywiozły z plenerów kilkaset obrazów, z których część zamieszczono w kolejnych edycjach kalendarzy o dużych formatach, te zaś w blisko tysięcznych nakładach zawisły w dyżurkach lekarsko-pielęgniarskich wielkopolskich placówkach służby zdrowia. Ileż tysięcy oczu mogło wtedy spoglądać na izerskie pejzaże!
Biorezydencjalnym plenerom towarzyszyły też zajęcia dydaktyczne, warsztaty i wykłady osób profesjonalnie związanych ze sztuką. I nagle – do widzenia?
Lekarki malujące odbyły u nas aż 7 plenerów i zdecydowały, że pora na odmianę, a ściślej – na skok do głębszej wody.
– Żartobliwie można by powiedzieć, że w Świeradowie zdaliśmy maturę, teraz czas na studia – mówi pani Katarzyna. – Malujemy już 15 lat, więc uznałyśmy, że z warsztatem prezentowanym na coraz wyższym poziomie przyszła pora na aspekt naukowy.
Wybór Wojnowic nie był przypadkowy – gotycko renesansowy zamek został w 2014 roku w darze od Ministerstwa Skarbu przekazany Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu (którego jednym ze współzałożycieli jest Zakład Narodowy im. Ossolińskich). W czasie pleneru jego uczestniczki odwiedził prezes Kolegium Jan Andrzej Dąbrowski, który miał okazję zapoznać się z efektami działań artystycznych lekarek malujących – obrazami inspirowanymi m.in. twórczością Czesława Miłosza.
Gościem specjalnym był również prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, dr Artur de Rosier, który podziwiał nie tylko piękno zabytkowego obiektu, ale także działalność zlokalizowanego tutaj Kolegium oraz, oczywiście, podjęte przez lekarki działania malarskie.
– Zależało nam na tym, by obrazami przekazać literaturę. Warto przypomnieć, że niegdyś medycyna była sztuką, z czasem została jednak odhumanizowana, a my w czasach postczłowieczych na powrót szukamy tego zagubionego humanizmu – podsumowuje zwięźle misję malujących lekarek Lidia Kot, opiekunka artystyczna koła (zresztą, zakochana w Izerach).
– Z pleneru w Zamku na Wodzie wracamy zadowolone i szczęśliwe – mówi przewodnicząca – ale jednym głosem chcemy zapewnić, że nie zdradzamy naszej pierwszej miłości , Gór Izerskich.
Adam Karolczuk
(artykuł)
Zdjęcia dzięki uprzejmości p. A. Boczar- Dziennikarz Express-Miejski.pl
Koncert kolęd Chóru Lekarzy Wielkopolskiej Izby Lekarskiej
14 stycznia 2018 r.
Kościół pw. św. Karola Boromeusza w Poznaniu
Wernisaż prac malarskich dr. Barbary Żyły
16 stycznia 2018 r.
Klub Lekarza WIL w Poznaniu
Koncert noworoczno- kolędowy
Orkiestry Kameralnej „Operacja Muzyka”
27 stycznia 2018 r.
Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu
Drogi Użytkowniku, poprzez kliknięcie „Przejdź do strony” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane w taki sposób, jak zostało opisane poniżej. Zatem zanim przejdziesz do strony, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami i dokonaj świadomego wyboru. Możesz tą decyzję odłożyć na później klikając „Przypomnij później”.
Najważniejsze informacje:
Kiedy korzystasz z naszych serwisów przetwarzamy Twoje dane osobowe takie jak np. adres IP, przybliżona lokalizacja, urządzenie, system operacyjny oraz przeglądarka internetowa, z których korzystasz, płeć, przedział wiekowy, zainteresowania, czas spędzany na naszej stronie, przejścia pomiędzy poszczególnymi witrynami, kliknięcia w poszczególne linki, inne dane pozyskiwane na podstawie plików cookies lub podobnych mechanizmów zapisywania informacji w urządzeniach Użytkowników.
Szczegółowy zakres przetwarzanych danych osobowych oraz cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Wielkopolska Izba Lekarska z siedzibą w Poznaniu przy ul. Nowowiejskiego 51, którą reprezentuje Prezes.
Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych– Katarzyna Michalska admin@wil.org.pl
Dokładamy wszelkich starań, by Twoje dane osobowe były bezpieczne i nie trafiły w niepowołane ręce. Odbiorcami Twoich danych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa, upoważnieni pracownicy WIL, inni odbiorcy danych – np. nasi podwykonawcy, firmy wspierające obsługę informatyczną.
Posiadasz prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie. Jak również prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu ochrony Danych osobowych.
Wielkopolska Izba Lekarska śledzi i analizuje Twoje zachowania podejmowane w ramach naszych stron internetowych, w celach statystycznych oraz optymalizacyjnych. W tym zakresie korzystamy z narzędzia Google Analytics.
Korzystając ze stron internetowych Wielkopolskiej Izby lekarskiej z włączoną w swojej przeglądarce obsługą plików cookies, wyrażasz zgodę na zapis i odczyt informacji z plików cookies.
Umożliwiamy na naszej stronie korzystanie z funkcji społecznościowych, takich jak polubienie profilu społecznościowego, udostępnianie treści w danym serwisie społecznościowym. Na naszych stronach mogą znajdować się linki do witryn zewnętrznych zarządzanych przez podmioty trzecie. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich zasady przetwarzania danych osobowych i wykorzystywania plików cookies.
Powyższe informacje mają charakter ogólny. Zapraszamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności.