Wernisaż wystawy malarstwa dr Jolanty Silskiej-Hałupki „ANIOŁY” (kwiecień 2023)

 

– To był wyjątkowy wernisaż, bo spełniło się moje marzenie i po raz pierwszy wystąpił na nim chór UTW „Pięknie żyć”, w którym mam przyjemność śpiewać z mężem. Dziękuję wszystkim chórzystom, fotografom oraz licznie przybyłym gościom. Szczególne podziękowania kieruję do Pani Dyrektor Pałacu w Jankowicach Moniki Rutkowskiej, która doceniła zainteresowanie wystawą porównując ją do Wystawy Kossaków kilka lat temu! Spotkał mnie ogromny zaszczyt, za który czuję w sercu wielką wdzięczność – podkreśla malarka.
fot. Jerzy Nowak

Wernisaż wystawy malarstwa dr Jolanty Silskiej-Hałupki „MOJE PODRÓŻE” W Galerii Tumskiej (10.03.2023)

 

Fot. Jerzy Nowak

Działo się w „Kulturalnej Pile”

 

Ciekawe spektakle i koncerty m.in. z takich kulturalnych wydarzeń mogli skorzystać członkowie Delegatury WIL w Pile w ubiegłym roku.

W sumie odbyło się  9 spektakli i koncertów,  w których udział wzięło 121 lekarzy i lekarzy dentystów. Wszystko to w ramach inicjatywy „Kulturalna Piła” organizowanej we współpracy z pilskim Regionalnym Centrum Kultury „Fabryka Emocji”. Lekarze mogli zobaczyć m.in. spektakle „O mało co…”, „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu” czy koncert „10 Tenorów”.

Przed nami nowy rok i nowe artystyczno-muzyczne propozycje dla członków pilskiej delegatury. Szczegóły znajdą Państwo na stronie internetowej wil.org.pl lub bezpośrednio w Delegaturze WIL w Pile: tel. 67 212 04 87, 783 993 910. Liczba biletów ograniczona. Serdecznie zapraszamy!

 


Zamoyska i Szymborska na pracach Koła Lekarzy Malujących

„W hołdzie Generałowej Zamoyskiej i Wisławie Szymborskiej” to wystawa, której wernisaż odbył się 4 stycznia w Kórnickim Centrum Rekreacji i Sportu OAZA. Prace podziwiało liczne grono zaproszonych gości.

Spotkanie otworzyli dyrektor OAZY Wojciech Kiełbasiewicz oraz stojąca na czele Koła Lekarzy Malujących WIL lek. dent. Katarzyna Bartz-Dylewicz. Wernisaż uświetniło wystąpienie doktora Ryszarda Krawca recytującego własne wiersze nawiązujące do tematu wystawy.


Lekarz z kawaleryjską pasją

Lek. Sławomir Pietras został wyróżniony Nagrodą im. gen. dyw. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. Doceniona została jego książka „Siodła polskiej kawalerii.

Nagroda przyznawana jest osobom, które swoją służbą, twórczością czy działaniem promują kawalerię i jej tradycję. Organizatorem plebiscytu jest Kapituła Barw i Tradycji Kawalerii i Artylerii Konnej II RP, a wśród partnerów widnieją Instytut Pamięci Narodowej i Federacja Kawalerii Ochotniczej RP.

Dr Pietras odebrał nagrodę podczas uroczystej gali, która odbyła się 16 grudnia w centrum edukacyjnym IPN Przystanek Historia. Jak zaznaczał wręczający statuetkę rtm. Robert Woronowicz, „Siodła polskiej kawalerii” to dzieło, w którym pierwszy raz od czasu „Instrukcji taborowej” z 1930 roku tak szczegółowo został potraktowany temat siodeł polskiej kawalerii. Jednocześnie jego zdaniem książka Sławomira Pietrasa ma nad „Instrukcją” tę wyższość, że zawiera zdjęcia wszystkich omawianych weń siodeł. – Kolega jest czynnym lekarzem, na co dzień pracuje w szpitalu, a mimo to znalazł czas na to, by nie dość przez lata kolekcjonować siodła, ale jeszcze skrupulatnie je opisać. Jak sam mówił, zajęło to dwa lata. Biorąc pod uwagę jakość książki i ilość wiedzy w niej zawartej to naprawdę niewiele czasu – podkreślał rtm. Woronowicz.

Warto przypomnieć, że nagrodzona monografia po raz pierwszy została zaprezentowana podczas spotkania autorskiego w siedzibie Delegatury WIL w Koninie. Spotkanie odbyło się 21 września i przyciągnęła liczne grono lekarzy i lekarzy dentystów.

 

 


Po włóknie do piękna… 600 obrazów na 600 lat Łodzi

Obrazy autorstwa lekarek z Koła Lekarzy Malujących WIL zawisły na wystawie obok prac kilkuset artystów z całego świata.

Wszystko w ramach projektu „LODZ600”. Inicjatywa ma na celu upamiętnienie 600 rocznicy nadania Łodzi praw miejskich. Z tej okazji powstało 600 obrazów, które zawisły na jubileuszowej wystawie, a następnie zostaną zlicytowane na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Jak podkreślają organizatorzy: „ten innowacyjny projekt jest głęboko osadzony w tradycji łódzkiej, gdyż wszystkie podobrazia zostały utkane na maszynach tkackich ze starej fabryki Poznańskiego”.


Stała Matka Boleściwa… – koncert w kościele oo. Dominikanów

 

Koncert odbył się 21 listopada. Orkiestra Kameralna WIL „Operacja Muzyka” wraz z Chórem Dziewczęcym KOSY oraz solistkami. Poniżej fotorelacja autorstwa Jana Andrzeja Billerta.


„… nie zasługuje Świat na koniec świata”

Wystawę o powyższym tytule do 7 grudnia można podziwiać w Galerii Sztuk Różnych przy ul. Garbary 50 w Poznaniu. Prace inspirowane twórczością Wisławy Szymborskiej wyszły spod pędzli członkiń Koła Lekarzy Malujących WIL.

W 2023 roku świętujemy setną rocznicę narodzin urodzonej w Kórniku laureatki Nagrody Nobla. Lekarki z doktor Katarzyną Bartz-Dylewicz na czele postanowiły oddać hołd poetce poprzez malarską interpretację jej twórczości.

Wernisaż wystawy odbył się 17 listopada. Było to artystyczne doświadczenie na dwóch poziomach – wizualnym i literackim. Twórczynie nie tylko prezentowały bowiem swoje prace, ale recytowały także poezję, która stanowiła ich inspirację.


Polska Orkiestra Lekarzy zagrała w szczytnym celu

Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie gościła wyjątkowy koncert. 22 października w jej murach wystąpiła Polska Orkiestra Lekarzy wraz z Chórem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz Chórem Okręgowej Izby Lekarskiej „Remedium”. Całkowity dochód został przekazany Regionalnej Fundacji Walki z Rakiem. Na wydarzenie wybrała się zorganizowana grupa lekarzy z Wielkopolski.

Uczestnicy wyjazdu z Poznania przed koncertem wraz z przewodniczką udali się na zwiedzanie Szczecina.  Na koncercie zjawili się także przedstawiciele Delegatury WIL w Pile.

Warto zaznaczyć, że Polską Orkiestrę Lekarzy współtworzą członkowie Orkiestry Kameralnej WIL „Operacja Muzyka”.


Lekarki WIL na 600-leci Łodzi

 

Koło Lekarzy Malujących Wielkopolskiej Izby Lekarskiej włączyło się w projekt „LODZ600”. Inicjatywa ma na celu upamiętnienie 600 rocznicy nadania Łodzi praw miejskich. Z tej okazji powstanie 600 obrazów, które zawisną na jubileuszowej wystawie, a następnie zostaną zlicytowane na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Jak podkreślają organizatorzy: „ten innowacyjny projekt jest głęboko osadzony w tradycji łódzkiej, gdyż wszystkie podobrazia zostały utkane na maszynach tkackich ze starej fabryki Poznańskiego”.

Poniżej zbiór prac przygotowanych przez lekarki-malarki WIL.


Lekarze WIL zagrali w hołdzie Jadwidze Zamoyskiej

Koncert Lekarze Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w hołdzie Generałowej Zamoyskiej odbył się 30 czerwca w Pałacu Działyńskich w Poznaniu. Za organizację wydarzenia odpowiadała lek. dent. Katarzyna Bartz-Dylewicz z Komisji ds. Kultury.

Uroczystość poprowadził aktor Teatru Nowego Zbigniew Grochal, który recytował także fragmenty twórczości i korespondencji Generałowej.

 

 

Wystąpiły Chór Kameralny WIL pod dyrekcją dr Justyny Chełmińskiej, a także Orkiestra Kameralna WIL „Operacja Muzyka” dyrygowana przez Dobrochnę Martenkę.

Prace malarskie inspirowane wspomnieniami Jadwigi Zamoyskiej wystawiło Koło Lekarzy Malujących WIL.

 


Konin: Wernisaż malarski doktor Jadwigi Młynarczyk-Bachty

Wernisaż dr Jadwigi Młynarczyk–Bachty odbył się 21 czerwca w siedzibie Delegatury WIL w Koninie. Pani doktor jest emerytowaną specjalistką medycyny pracy, swoją przygodę z malarstwem rozpoczęła 3 lata temu samodzielnie zgłębiając tajniki malowania.

Od jesieni 2022 roku jest aktywnym członkiem grupy malarskiej lekarzy i lekarzy dentystów konińskiej delegatury WIL. Oprócz licznego grona lekarzy i lekarzy dentystów w uroczystości uczestniczyli znajomi i członkowie rodziny lekarki-artystki oraz dotychczasowa promotorka jej twórczości, kuratorka wielu wystaw, Krystyna Mikołajczak z Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. W pierwszej części spotkania Pani Doktor opowiedziała o swojej drodze artystycznej i stopniowo zdobywanych umiejętnościach malarskich, krótko przypomniała też genezę swoich obrazów. Z kolei Krystyna Mikołajczak w bardzo ciekawej recenzji wprowadziła zebranych w artystyczny klimat prezentowanych na wernisażu prac. Aleksandra Piotrowska i Robert Rewekant opowiedzieli o powstaniu i aktywności grupy malujących lekarzy przy konińskiej delegaturze WIL. W drugiej części wernisażu, w bardzo miłej i towarzyskiej atmosferze, uczestnicy mogli osobiście zapoznać się z wystawionymi obrazami oraz porozmawiać z ich autorką.

Wszystkich chętnych lekarzy i lekarzy dentystów konińska Delegatura zaprasza  na kolejne spotkania grupy malarskiej.

 


 

Kolejne spotkanie leszczyńskich lekarzy i lekarzy dentystów w ramach cyklu spotkań ”Lekarze i Przyjaciele” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesznie z Danielem Wyszogrodzkim przerosło klimatem nasze oczekiwania. Dwie godziny rozmowy przemknęły tak, że nadal czujemy niedosyt jego opowieści  o życiowych pasjach i wyborach, dla których zakończył studiowanie medycyny.

Było aż …kolorowo(!)  od opowieści  o muzyce, o Rolling Stonsach, o Bobie Dylanie i spotkaniach z Leonardem Cohenem, o  pisaniu tekstów i układaniu fraz do musicali, o autobiograficznej książce ”Plac Leńskiego”, o wykładach w Akademii Teatralnej w Warszawie, o  pracy w Radiu 357 i o ostatnich próbach przed premierą musicalu „Kopernik”. W prowadzeniu spotkania znakomicie sprostał zadaniu dziennikarz radia Elka – Pan Grzegorz Sterna. Oczywiście wszyscy teraz już wiemy dlaczego Daniel Wyszogrodzki to „czarna owca” w rodzinie lekarzy. Na wyjazd do  Opery Krakowskiej na musical ”Kopernik”  mamy już wielu chętnych. Dziękujemy Panu Danielowi Wyszogrodzkiemu za tyle miłych słów pod adresem Wielkopolskiej Izby Lekarskiej i ….jesteśmy trochę zaskoczeni tym, że tak spodobało mu się nasze prowincjonalne Leszno.

 

Lidia Dymalska-Kubasik

Przewodnicząca Delegatury WIL w Lesznie

 

fot. Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie

Śpiewali „O nadziei ludzkim głosem…”

 

23 kwietnia w Farze Poznańskiej odbył się wyjątkowy koncert. Wykonawcami były połączone poznańskie chóry – Chór Kameralny Wielkopolskiej Izby Lekarskiej oraz Chór Akademii Lubrańskiego, soliści oraz Pazzo String Quartet. Całością koncertu dyrygowała dr Justyna Chełmińska, a muzykę uzupełniły efekty świetlne nawiązujące bezpośrednio do tytułu wydarzenia.

 


 

„Czerwone Nosy” na scenie w Kaliszu

 

Aktorzy Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego  w Kaliszu zmierzyli się w sobotę 1-go kwietnia z prawie trzygodzinnym spektaklem „Czerwone nosy” a my, licznie zgromadzona lekarska widownia z okręgu kaliskiej, ostrowsko-krotoszyńskiej, leszczyńskiej i konińskiej Delegatury – zmierzyła się z przedstawioną nam wizją świata brytyjskiego dramatopisarza Petera Barnesa w inscenizacji  reżysera Anny Wieczur.

Realia sztuki osadzone są w XIV wiecznej Francji, którą dziesiątkuje dżuma,  ale tematyka sztuki parabolą celuje prosto w naszą rzeczywistość – w czas pandemii kowidowej. I  tu śledząc aktorskie kreacje mogliśmy „dotknąć” ludzkich uprzedzeń, nieracjonalnych obaw, rodzących się mistyfikacji, różnych sposobów radzenia sobie ze stresem, a nawet korzystając z ludzkich tragedii – obserwować na scenie jak ogrywa się innych, słabszych, niedostosowanych – zawsze przez tych, którzy mają albo władzę, albo pieniądze, albo brak skrupułów. Cała sztuka inkrustowana jest odważnie wieloma życiowymi prawdami o relacjach społecznych i grze politycznej toczonej w czasie zagrożenia życia jakie niesie niedająca się opanować zaraza, a więc nie dająca się zatrzymać  śmierć- nie wykluczając przy tym kościoła. Czy sposobem na to jest błazenada kompanii Czerwonych Nosów -na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.  Dr Jacek Zabielski podkreślił, że mimo to, że akcja sztuki dzieje się w XIV wieku i odnosi się do epidemii dżumy, ma przełożenie na to co działo się w Polsce i na świecie w 2020 r. – To uświadamia nam jak wiele aspektów życia i zachowań społecznych przekazywanych jest z pokolenia na pokolenie. Dotyczy to np. samej epidemii, już wtedy izolowano się, noszono maseczki, do dezynfekcji używano octu. Sztuka uświadamia nam też jak bardzo zarówno religia, zdarzenia medyczne i pra medyczne maja wpływ na życie codzienne, a życie ludzkie jest bezcennie i trzeba je chronić – dodał.

Komentarz po spektaklu red. Tomasza Terlikowskiego i dr Pawła Grzesiowskiego – bezcenny. Wróciliśmy do Leszna bardzo późno, ale wrażenia po spektaklu omawialiśmy całą drogę powrotną.

Dziękujemy Mariuszowi Plucińskiemu, że zaprosił nas do Kalisza, że mogliśmy uczestniczyć w tym artystycznym wydarzeniu z lekarską widownią teatru – zwłaszcza, że to właśnie my – lekarze zostaliśmy postawieni w szpicy „zarazy” kowidowej, czy raczej pozostawieni (!) – i  musieliśmy jak zawsze zmierzyć się z każdym problemem, dać radę  każdej sytuacji – bez uprzedzeń i lęku, pracując często ponad siły w służbie dla zdrowia nas Wszystkich. Tym bardziej dramaturgia ”Czerwonych Nosów” wciągnęła nas emocjonalnie, dając być może jeszcze jedno doświadczenie z pandemią kowidową  w tle.

lek. Lidia Dymalska-Kubasik

O kulturalnych inicjatywach środowiska lekarskiego w TVP3 Poznań

Dr Katarzyna Bartz-Dylewicz z Komisji ds. Kultury gościła w programie „Witaj Wielkopolsko!”, gdzie opowiadała o historii i aktualnych aktywnościach kulturalnych Wielkopolskich lekarzy i lekarzy dentystów.

Rozmowę można zobaczyć na stronie internetowej (od 17:30): Witaj Wielkopolsko!: 08.03.2023 (tvp.pl)


 

Operacja Muzyka grała z WOŚP

29 stycznia w całej Polsce „zabrzmiał” finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nasza orkiestra „Operacja Muzyka” pod dyrekcją Dobrochny Martenki włączyła się w to wielkie granie i wystąpiła w Poznań Congress Center na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w tzw. „Strefie Widza”. Można było posłuchać między innymi muzyki filmowej z takich filmów jak np. „Zapach kobiety”, „Piękna i Bestia”, czy „Siedmiu wspaniałych”.

Jadwiga Zamoyska w pracach Koła Lekarzy Malujących – relacja z wernisażu i zaproszenie na wystawę

W Galerii Jerzego Piotrowicza Pod Koroną w Poznaniu kolejny raz zawisły obrazy autorstwa lekarek z Koła Lekarzy Malujących WIL. Artystki przelały na płótno swoje impresje związane z postacią generałowej Jadwigi Zamoyskiej, jednej z patronek roku 2023. Wernisaż odbył się 18 stycznia, a prace będzie można oglądać do 14 lutego.

 

 

Prace powstały podczas wrześniowego pleneru malarskiego w Zaniemyślu. Lekarki-malarki udały się do kórnickiego zamku, a następnie w siedzibie Fundacji Zakłady Kórnickie wysłuchały wykładu Władysława Chałupki, emerytowanego profesora Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku, który lata temu uległ fascynacji postacią generałowej Zamoyskiej. – Jadwiga to postać wyjątkowa, a motywem, który skłonił panie do spotkania z nią właśnie jest fakt ogłoszenia przez sejm roku 2023 rokiem Jadwigi Zamoyskiej – wyjaśnia prof. Chałupka. Sam plener odbył się w Bojanowym Gnieździe w Zaniemyślu, po trzech latach przerwy od tego typu aktywności inicjowanych przez Komisję ds. Kultury. – Chcemy przeżyć miłe chwile, ale przede wszystkim uwolnić nasze myśli i emocje – podkreślała pierwszego dnia pleneru lek. dent. Katarzyna Bartz-Dylewicz, pomysłodawczyni wydarzenia. – Jeżeli efektem naszego spotkania będą bardzo dobre prace, wtedy całość zostanie zwieńczona kalendarzem na rok 2023, na który zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem – dodała.

 

 

Jadwiga była córką Tytusa Działyńskiego i Gryzeldy Celestyny z Zamoyskich. Od 1838 przebywała w odzyskanym przez ojca Kórniku. W 1852 wyszła za mąż za swojego wuja, generała Władysława Zamoyskiego, polityka związanego z Hotelem Lambert. Przeniosła się do Paryża, towarzyszyła mężowi w podróżach politycznych, m.in. do Turcji i Wielkiej Brytanii. Pozostała we Francji po śmierci męża (1868); zbliżyła się do zakonu oratorian i pod wpływem ich idei tworzenia stowarzyszeń religijnych bez obowiązkowych ślubów zakonnych postanowiła założyć „szkołę życia chrześcijańskiego”.

Swoją ideę mogła zrealizować po śmierci brata Jana Działyńskiego i przejęciu dóbr kórnickich przez jej syna Władysława Zamoyskiego. W 1881 powróciła do Kórnika i w następnym roku założyła „szkołę domowej pracy kobiet”. Zmarła w 1923 roku. Rok później jej syn Władysław Zamoyski przekazał swój majątek narodowi polskiemu. Założył Zakłady Kórnickie, a do najważniejszych zadań tej fundacji należały utrzymanie i dalszy rozwój Szkoły, która – już po śmierci generałowej – miała swoją filię w Kórniku. Za zasługi, położone dla Rzeczypospolitej Polskiej na polu działalności wychowawczej i filantropijnej została odznaczona Orderem Odrodzenia Polski jako jedna z pierwszych 15 osób.

 

„Operacja Muzyka” w wydaniu kolędowym

Orkiestra Kameralna WIL „Operacja Muzyka” wystąpiła dwukrotnie z repertuarem kolędowym – 14 stycznia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Poznaniu, oraz 15 stycznia w kościele św. Wojciecha w Kruszewie.

Razem z orkiestrą wystąpił również chór parafii z Kiekrza, który z wielkim entuzjazmem zapraszał publiczność do wspólnego śpiewania kolęd. Całość muzycznie poprowadziła Dobrochna Martenka – dyrygent i kierownik artystyczny obu zespołów.

Koncerty współorganizowane przez WIL zostały odebrane niezwykle ciepło zarówno przez słuchaczy w Poznaniu, jak i w Kruszewie. Oba kościoły były wypełnione publicznością.

fot. koncert 14.01 – Maciej Śliwiński

fot. koncert 15.01 – Wojciech Kaczmarek

Leszczyńscy lekarze spotkali się z Ałbeną Grabowską

Ałbena Grabowska – lekarka i pisarka, autorka bardzo popularnej i zekranizowanej sagi „Stulecie Winnych” na zaproszenie leszczyńskich lekarzy 13 stycznia gościła w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Spotkanie było otwarte dla wszystkich miłośników jej książek. Autorkę i zebranych przywitała pomysłodawczyni spotkania Przewodnicząca Delegatury WIL w Lesznie Lidia Dymalska-Kubasik.

Ałbena Grabowska z zawodu jest lekarzem neurologiem, doktorem nauk medycznych. A od kilkunastu lat też pisarką. – Wiele jej książek jest w większym lub mniejszym stopniu związanych z medycyną. Do najbardziej znanych należą: „Stulecie Winnych” oraz cykl książek „Uczniowie Hippokratesa”: „Doktor Bogumił”, „Doktor Anna” a teraz najnowsza „Doktor Zosia”. W powieściach znaleźć można zbeletryzowane życiorysy pionierów z różnych dziedzin medycyny. I tak na pierwszych kartach książki poznajemy historię Kazimierza Funka biochemika i dowiadujemy się jak to się stało, że wymyślił słowo „witamina” , jak syntetyzował estrogenami, szukał przyczyny choroby zakaźnej beri-beri czy jak rozpoczął, w Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie, produkcję insuliny – powiedziała Lidia Dymalska-Kubasik.

Ałbena Grabowska, jak sama mówiła podczas spotkania, literacka pasja pojawiła się w niej dość niespodziewanie. – W młodości nie chciałam być ani pisarką, ani nawet lekarką, chciałam być aktorką, pisanie książek wynikło z tego, że prowadziłam rubrykę z poradami medycznymi w prasie i moja wydawca dostrzegła, że mam talent. Aktorstwa też spróbowała, dzięki swojemu najsłynniejszemu dziełu, sadze „Stulecie Winnych”, przeniesionej na ekrany.  – Przy ekranizacji powierzono mi stanowisko konsultantki medycznej, ale udało mi się też zagrać w epizodach w każdym sezonie, co mi się bardzo podobało – opowiadała podczas spotkania – mam nadzieję, że przy okazji kolejnej ekranizacji dostanę jakąś większą rolę.

Podczas spotkania promowana była właśnie jej najnowsza powieść „Doktor Zosia”, nad którą pracę autorka skończyła w maju 2022 r. Opowiada o lekarzach Szpitala Ujazdowskiego w Warszawie, akcja dzieje się w latach 30 -tych i w czasie wojny. W książce pojawia się dużo autentycznych postaci lekarzy tego szpitala, którzy zginęli – zostali zamordowani albo w Katyniu albo w  niemieckich obozach zagłady. Telewizja kupiła już prawa do kolejnej książki Ałbeny Grabowskiej: „Doktor Anna”, drugiej części cyklu „Uczniowie Hipokratesa”. Bohaterką „Doktor Anny” jest Anna Tomaszkiewicz-Dobrska, pierwsza Polka z dyplomem lekarza, żyjąca w drugiej połowie XIX wieku.  Pani Ałbena przyznała, że chciałaby przez chwilę odpocząć od pisania – ma na koncie już 26 książek, choć wkrótce będzie można poznać jej najnowsze dzieło: musical o Mikołaju Koperniku, do którego napisała libretto, ma mieć premierę w Krakowie we wrześniu tego roku.

Niespodzianką wieczoru był autorski występ Anny Ptasik – również lekarki, pediatry i zarazem pierwszej przewodniczącej Rady Miejskiej Leszna z początku lat 90-tych, jak się okazało –  znakomitej pianistki.

Fot. Jarosław Adamek / Radio Elka

Lidia Dymalska-Kubasik

Podziel się

Strona wykorzystuje pliki Cookies

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.