Relacje z wydarzeń sportowych 2023
Maraton w cieniu krzywej wieży
31. Maraton w Pizie zamknął sezon biegowy maratończyków zrzeszonych w grupie biegowej delegatury WIL w Koninie. Na starcie stanęli 17 grudnia.
Był to trudny bieg odbywający się uliczkami historycznej starówki i wybrzeżem Morza Tyrreńskiego. W maratonie uczestniczyło ponad 3500 uczestników z całego świata, w tym dwóch przedstawicieli konińskiej grupy: Marcin Bińkowski i Janusz Karaszewski. W „formie przedświątecznej” osiągnęli wartościowe wyniki 4:09:00 (MB) i 3:49:25 (JK). Piękna słoneczna pogoda, cudowne krajobrazy otaczającego Pizę morza i gór oraz linia mety przy krzywej wieży pozostaną w pamięci.
– Serdecznie gratulujemy naszym sportowcom i zapraszamy kolejnych lekarzy do delegaturowej grupy biegów sportowych – zachęca lek. Robert Rewekant, przewodniczący Delegatury WIL w Koninie.
Wszystkie potrzebne informacje można uzyskać w Delegaturze w Koninie przy ul. Liliowej 9 – tel: 63 245 66 10, 783 993 909, email: konin@wil.org.pl
Konińska grupa biegowa nie odpuściła maratonu
Sukcesem dla lekarzy z delegatury WIL w Koninie zakończył się start w jubileuszowych, XX Mistrzostwach Polski Lekarzy w Maratonie. Impreza zorganizowana została w ramach 22. Poznań Maratonu im. Macieja Frankiewicza.
Lek. Arkadiusz Lewartowski zdobył 2. miejsce w swojej kategorii wiekowej (M50) z czasem 03:43:20, a lek. Janusz Karaszewski miejsce 4. Serdecznie gratulujemy naszym kolegom i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych biegach maratońskich. Serdecznie zapraszamy do przyłączenia się lekarzy i lekarzy dentystów z rejonu działania delegatury WIL w Koninie do naszej grupy biegów sportowych, która aktywnie działa już od ponad roku.
Odpowiedzi na dodatkowe pytania w Delegaturze w Koninie przy ul. Liliowej 9, tel: 63 245 66 10, 783 993 909, email: konin@wil.org.pl
XX Mistrzostwa Polski Lekarzy w Maratonie
Poznań Maraton opanował dziś stolicę Wielkopolski, a podczas biegowego święta już po raz 20. wyłoniono Mistrzów Polski Lekarzy w Maratonie.
Wśród kobiet triumfowała reprezentantka Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Żaneta Sadowczyk. Tuż za nią uplasowała się kolejna przedstawicielka WIL Dagmara Henclewska. Najniższe miejsce na podium zajęła Julia Iwanow Wrocławia.
Lekarską klasyfikację mężczyzn otwiera Wojciech Lizak z Jastrzębia-Zdroju. Drugi czas uzyskał Dominik Samotij z Wrocławia, a miejsce trzecie przypadło Maciejowi Ciesielskiemu z Gdyni.
Puchary triumfatorom wręczyli wiceprezes ORL WIL lek. Mateusz Szulca i przewodniczący Komisji ds. Integracji, Sportu i Wizerunku lek. Filip Zerbst. O organizację lekarskiego czempionatu jak co roku zadbał lek. Wojciech Łącki, a wspierał go dziś lek. Paweł Jessa.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do szukania się swojego zdjęcia w obszernej galerii. Zabrakło Cię? Czekamy na Twoją fotografię! – media@wil.org.pl
25. Mistrzostwa Polski Lekarzy w Półmaratonie – Gniezno 2023
Na początek trochę historii. Jest rok 1998 w Ustce odbywa się II Półmaraton Słowiński. Dr Edward Pokorny, do dzisiaj aktywny lekarz, animator sportu, a przede wszystkim czynny zawodnik, organizuje pierwsze Mistrzostwa Polski Lekarzy w Półmaratonie. To druga impreza w tej randze, bo w Bukówcu Górnym już ruszyły Mistrzostwa Polski Lekarzy na 15 kilometrów, które w tym roku również obchodziły ćwierćwiecze istnienia.
Przez 6 lat przepiękną trasę z Rowów do Ustki przemierzali lekarze, którzy zauroczyli się klimatem i organizacją tej nadmorskiej imprezy. Po perturbacjach organizacyjnych w Ustce koledzy lekarze z Gniezna, wśród nich piszący te słowa, przejęli organizację Mistrzostw i przez kolejne 19 lat – z jednorocznym przerywnikiem na powrót do Ustki – stworzyli arenę do lekarskich zmagań.
Przez wszystkie te lata rywalizacji wzięło udział ponad tysiąc lekarzy. Trasa biegu w Gnieźnie, który odbywa się w ramach pomnikowego Biegu Lechitów – najstarszego biegu długodystansowego w Polsce – ulegała kilkakrotnie zmianie, ale zawsze zapewniała biegaczom niezapomniane wrażenia i okazję do pięknej przygody z bieganiem. Tak było i w tej dwudziestej piątej, jubileuszowej edycji Mistrzostw Polski Lekarzy w Półmaratonie.
17 września do rywalizacji stanęło 60 lekarek i lekarzy, w tym 18 kobiet i 42 mężczyzn. Upalna jak na połowę września pogoda, z 26 stopniami ciepła dała się mocno we znaki biegaczom. Kilkanaście osób, mimo apelu organizatorów, przesadziło z tempem, albo zaniedbało regeneracji na trasie i przypłaciło to koniecznością pomocy medycznej, a nawet przerwaniem biegu. Koleżanki i koledzy lekarze mieli więc dodatkowe zajecie na trasie. No cóż, jesteśmy cały czas na posterunku. Biegacze spod znaku Eskulapa w komplecie dotarli do mety. Mistrzynią Polski wśród kobiet została Dagmara Henclewska z Poznania, reprezentantka Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Tytuł Wicemistrzyni przypadł Annie Chusteckiej z Wisznic, reprezentantce Lubelskiej Izby Lekarskiej, która wyprzedziła kolejną reprezentantkę wielkopolskiej izby, Joannę Żyto z Poznania.
Rywalizację mężczyzn wygrał reprezentant WIL Jakub Osuch, zdobywając tytuł Mistrza Polski Lekarzy już po raz trzeci z rzędu. Po piętach depcze mu Dominik Samotij z Wrocławia reprezentujący Dolnośląską Izbę Lekarską, który trzykrotnie w ostatnich trzech biegach wywalczył tytuł Wicemistrza. Na trzecim miejscu uplasował się Tomasz Głażewski z Warszawy, reprezentant tamtejszej okręgowej izby lekarskiej.
Triumfatorzy otrzymali okazałe trofea, na szyjach wszystkich uczestników biegu zawisły piękne medale z kolejnej serii prezentującej zabytki Gniezna. Ceremonię dekoracji uświetnił kol. Leszek Walczak z Leszna, organizator wspomnianych na wstępie Mistrzostw Polski w Bukówcu Górnym, któremu kontuzja uniemożliwiła start. Jego żona, Lidia, utrwaliła na zdjęciach chwile dekoracji. W tym miejscu składam podziękowanie dla Naczelnej i Wielkopolskiej Izby Lekarskiej za wsparcie finansowe. Wszystkich biegaczy zapraszam na kolejne mistrzostwa. Tą drogą pozdrawiam, chyląc czoła, kolegę Edwarda Pokornego, wspomnianego już inicjatora imprezy, któremu kontuzja z Igrzysk Lekarskich w Zakopanem odebrała możliwość startu w Gnieźnie. Autor również nie pobiegł, pokonany przez infekcje wirusową.
Wojciech Łącki
Komisja ds. Integracji, Sportu i Wizerunku
Wielkopolskiej Izby Lekarskiej
Tenisowa integracja w Koninie
Cztery korty tenisowe, piękna pogoda i spore zainteresowanie ze strony lekarzy i lekarzy dentystów. 2 września w konińskiej delegaturze WIL odbył się 18. Piknik Tenisowy.
Frekwencja dopisała na tyle, że koniecznie było uruchomienie dodatkowego kortu na potrzeby rekreacyjnych potyczek. – W tym roku przyjęliśmy formułę turnieju w parach deblowych. Po losowaniu par i kilkugodzinnych rozgrywkach wyłoniliśmy zwycięzców. Pierwsze miejsce zajął debel lekarzy: Iwona Ciepłucha i Jacek Muszyński. Serdecznie gratuluję! – relacjonuje Robert Rewekant, przewodniczący Delegatury WIL w Koninie.
Piknik był okazją nie tylko do gry w tenisa, ale również bardzo miłego rodzinnego spotkania lekarzy i lekarzy dentystów, kibicowania graczom, ciekawych rozmów, a nawet małej rywalizacji w grach planszowych i w Boule (Pétanque). – Zachęcamy do gry w tenisa nie tylko indywidualnie, ale również w ramach naszej lekarskiej grupy tenisowej działającej już od roku w delegaturze WIL w Koninie. Dziękujemy panu Jarosławowi Urbanowi za pomoc w organizację turnieju tenisowego, lek. Dariuszowi Tulei za wspaniałe zdjęcia reportażowe z spotkania, lek. Jackowi Czopowi za gry planszowe, Komisji ds. Integracji, Sportu i Wizerunku oraz Towarzystwu Ubezpieczeniowemu INTER Polska S.A. za wsparcie finansowe – dodaje doktor Rewekant.
Kolejny Piknik Tenisowy w Koninie już za rok!
Lekarze WIL z medalami na 52. Mistrzostwach Świata Lekarzy w Tenisie Ziemnym
Czempionat odbył się w miejscowości Jurmala w Łotwie w dniach 22-28 lipca 2023. Na kortach rywalizowało ponad 220 lekarzy i lekarzy dentystów.Impreza organizowana jest co roku pod egidą World Medical Tennis Society. Zawody rozgrywane są w różnych kategoriach wiekowych w singlu, deblu i mikście oraz Pucharze Narodów. Ten ostatni turniej budzi sporo emocji i gromadzi na trybunach wielu kibiców. Każdy kraj może powołać drużynę damską i męską. W trakcie turnieju rozgrywa się dwa mecze singlowe, a w przypadku wyniku remisowego decydujący jest debel. W tym roku, po ciężkich meczach, oba polskie zespoły uplasowały się na miejscach trzecich, ale za każdym razem o ostatecznym wyniku decydował debel. Do drużyny kobiet powołano Bożennę Kędzierską, Olesję Szpak, Grażynę Martini-Kamińską i Joannę Szafranek a w drużynie męskiej wystąpił Marcin Pokrzywnicki, Michał Dyrda, Robert Kowalczyk, Artur Ferencz, Wojciech Pietrzak i Grzegorz Szelągowicz.
Polacy, stanowiąc jedną z liczniejszych drużyn, zdobyli łącznie 57 medali. Przyczynili się do tego również lekarze i lekarze dentyści reprezentujący Wielkopolską Izbę Lekarską. Dwie panie wróciły z tytułami Mistrzyń Świata: Małgorzata Pawelec-Wojtalik w deblu i Olesja Szpak w mikście.
Poniżej wszystkie osiągnięcia medalowe naszych lekarzy
Olesja Szpak:
złoto w mikście
srebro w singlu
srebro w deblu
brąz Puchar Narodów
Małgorzata Pawelec-Wojtalik:
złoto w deblu
srebro w singlu
Ryszard Koczorowski:
brąz w singlu
brąz w deblu
Jakub Kornacki:
brąz w singlu
W turnieju pocieszenia znakomicie wypadł Marek Kintzi, który zdobył złote medale w singlu i mikście, natomiast w deblu medal srebrny.
W przyszłym roku gospodarzem MŚ będą Węgry (Budapeszt).Wszystkie wyniki i zdjęcia dostępne są na stronie PSTL https://pstl.pl/index.php/52-mistrzostwa-swiata-lekarzy-w-tenisie-wmts-2023-lotwa-jurmala/
Sukcesy naszych reprezentantów na XVIII Mistrzostwach Polski Lekarzy w Pływaniu
Za nami Mistrzostwa Polski Lekarzy w Pływaniu Dębica 2023. Zawody odbyły się już po raz osiemnasty, a wystartowali w nich reprezentanci 16 okręgowych izb lekarskich.
W Mistrzostwach Polski wzięli udział również reprezentanci Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w tym roku w trzy osobowym składzie.
Adam Zawadka zdobył trzy złote, dwa srebrne oraz dwa brązowe (kat. C 45-54 lat), co pozwoliło zając 7. miejsce na najlepszego zawodnika Mistrzostw Polski Lekarzy w Pływaniu 2023r.
Tomasz Bogielczyk zdobył cztery złote medale (kat. B 35-44 lat).
Marcin Skowroński zajął punktowane czwarte i szóste miejsce (kat. C 45-54 lat)
Dorobek reprezentantów WIL pozwolił zająć 10. Miejsce w klasyfikacji punktowej wśród 16 startujących Okręgowych Izb Lekarskich.
Następne zawody za rok. Informacje oraz relacje i wyniki z poprzednich lat dostępne na stronie www.mplwp.pl oraz portalach społecznościowych.
Adam Zawadka
Lekarze-tenisiści z Wielkopolski ponownie najlepsi w Polsce!
W dniach 8 – 11 VI 2023 w Stalowej Woli rozegrano XXXIII Letnie Mistrzostwa Polski Lekarzy w Tenisie Lexus Cup. Tym razem Wielkopolskę reprezentowała tylko męska grupa lekarzy. W czasie czempionatu uhonorowani zostali także najlepsi zawodnicy minionego roku – w tej klasyfikacji lekarze WIL trzeci raz z rzędu nie mieli sobie równych.
Mistrzostwa Polski to również okazja do uhonorowania lekarzy, którzy grając przez cały rok zajęli pierwsze miejsce w rankingu w swoich kategoriach wiekowych.
Podwójnym Mistrzem Polski, w singlu i deblu, został prof. Ryszard Koczorowski, medale brązowe w obu rozgrywkach wywalczył dr Jakub Kornacki, a tuż za podium uplasował się dr Marek Kintzi.
Mistrzostwa Polski to również okazja do uhonorowania lekarzy, którzy grając przez cały rok zajęli pierwsze miejsce w rankingu w swoich kategoriach wiekowych. Najlepszymi zawodnikami 2022 zostali:
dr Olesja Szpak w singlu i deblu
dr Anna Komar w singlu i deblu
dr Małgorzata Pawelec-Wojtalik w deblu
dr Ryszard Koczorowski w singlu
Tradycyjnie podczas bankietu ogłoszono również zwycięzcę Pucharu Izb. Jest to klasyfikacja drużynowa PSTL, w której wygrywa zespół posiadający największą ilość pkt liczonych od letnich MP do turnieju poprzedzającego kolejne letnie MP.
Drużyna składa się z 3 zawodników mających największą liczbę punktów w rozgrywkach singlowych. Trzeci raz z rzędu Puchar zdobyła Wielkopolska Izba Lekarska i drużyna w składzie: Ryszard Koczorowski, Małgorzata Pawelec-Wojtalik i Anna Komar.
Anna Komar
fot. Kacper Garbacki
WIL na XV Mistrzostwach Lekarzy w Piłce Nożnej 6-osobowej
6 miejsce wywalczyła drużyna występująca pod szyldem WIL podczas turnieju rozegranego w Częstochowie.
Losowanie nie było dla nas łaskawe i trafiliśmy do bardzo trudnej grupy. Naszymi rywalami mieli być m.in. obrońcy tytułu sprzed roku czy drużyna Mistrzów Polski Lekarzy w piłce nożnej halowej. Wszystko miało jednak zweryfikować boisko. W piątek 2.06. stanęliśmy w szranki na boisku Victorii Częstochowa. Graliśmy ambitnie i z zaangażowaniem, co przyniosło skutek w postaci awansu do ćwierćfinału. Ciężkie boje okupiliśmy jednak kilkoma kontuzjami i do kolejnej rundy stanęliśmy osłabieni brakiem kilku ważnych zawodników, w tym podstawowego bramkarza. Postanowiliśmy jednak znów pokazać charakter i do przerwy prowadziliśmy w meczu ćwierćfinałowym 1:0 z wymienianą w gronie faworytów do mistrzostwa drużyną Wojskowej Izby Lekarskiej. Pachniało niespodzianką, wręcz sensacją, ale w drugiej połowie Wojskowi zdołali odwrócić losy spotkania i ostatecznie przegraliśmy 1:3. Jako przegrani ćwierćfinału, trafiliśmy do ‚drabinki’ drużyn grających o 5. miejsce. Dotarliśmy do finału tego zestawienia, jednak musieliśmy tam uznać wyższość rywali i ostatecznie zajęliśmy solidne VI miejsce, przy okazji zyskując doświadczenie i pokazując, że możemy powalczyć z drużynami na papierze silniejszymi od nas. Należy pamiętać, że nasza drużyna wciąż jest w fazie kształtowania. Liczymy, że z każdym kolejnym turniejem będziemy osiągać coraz lepsze wyniki.
Adrian Kużaj
Piknik kardiologiczny i „Mariuszowa 5-tka” 2023
W sobotę, 13 maja, zespół kardiologów z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie wraz z Fundacją „CardioFit” zorganizował po raz drugi piknik kardiologiczny pod hasłem: „Jak uciec przed zawałem?”. Wzorem ubiegłorocznego spotkania piknik rozpoczął się od serii wykładów. Prof. dr hab. med. Łukasz Małek, kardiolog sportowy z Centrum Kardiologii Klinicznej PIM MSWiA w Warszawie, przedstawił zagadnienia związane z bezpieczeństwem uprawiania sportu przez zawodników masters. Z kolei prof. dr hab. med. Przemysław Guzik i dr med. Małgorzata Kwissa z Uniwersyteckiego Centrum Badań Sportowo-Medycznych w Poznaniu omówili problemy związane z aktywnością fizyczną u osób z nadciśnieniem tętniczym, nadwagą czy cukrzycą. W bardzo przystępny sposób przedstawili też informacje, kto, kiedy i jakie badania powinien wykonać przed rozpoczęciem przygotowań do takich wyzwań, jak np. maraton. Po części wykładowej uczestnicy mieli możliwość konsultacji wyników wykonanych wcześniej badań (m.in. profilu lipidowego, glikemii, wskaźnika BMI i wartości ciśnienia tętniczego krwi) z zaproszonymi ekspertami oraz kardiologami pracującymi na co dzień w naszym szpitalu.
W tym roku wszyscy chętni mieli również możliwość odbycia szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy i obsługi AED. Tę część spotkania poprowadzili zatrudnieni w naszym szpitalu ratownicy.
Piknik, podobnie jak w roku 2022, zakończył „Mariuszowa 5-tka”. Pomysł biegu „rzucił” rok temu dr hab. med. Marek Prech, kierujący na co dzień oddziałem kardiologii WSzZ w Lesznie – miał on z jednej strony upamiętnić zmarłego sześć lat temu Mariusza Wilka, lekarza anestezjologa i pediatrę oraz pasjonata sportu, z drugiej zaś przypomnieć o zaletach aktywności fizycznej i „rozruszać” ludzi po covidowej pandemii.
Ubiegłoroczna, pierwsza edycja „Mariuszowej Piątki” okazał się „strzałem w dziesiątkę”, dlatego w tym roku zapadła decyzja o rozszerzeniu formuły – uczestnicy mogli wybrać dotychczasowy dystans 5 kilometrów lub trasę 10-kilometrową. Zainteresowanie biegiem było bardzo duże, na liście startowej znalazły się nazwiska ponad 230 osób.
Rywalizacja na duktach przylegającego do leszczyńskiego szpitala lasu była dobrą zabawą dla biegaczy, o czym świadczy fakt, że na obu dystansach zwycięzcy wbiegali na metę parami, zajmując pierwsze miejsce ex aequo. Fakt ten przyprawił organizatorów o prawdziwi „zawrót głowy”. W biegu na 5 kilometrów tryumfowali wśród mężczyzn Rafał Tomowiak z Żakowa i Hubert Naglak z Szelejewa (obaj osiągnęli czas 20;21) przed Radomirem Grafem z Leszna, zaś na dystansie 10 kilometrów wygrali Norbert Kołodziej z Krzemieniewa i Tomasz Musiał z Rydzyny (czas zwycięzców 38;27) przed reprezentującym Wrocławski Uniwersytet Medyczny Janem Piotrowskim. W kategorii pań najlepsze okazały się: na dystansie 5 km Agnieszka Bajon z Włoszakowic (czas zwyciężczyni 25;45), zaś na 10 km Katarzyna Wojciechowska z Leszna (49;05). Specjalne nagrody organizatorzy ufundowali dla
3-pokoleniowej drużyny reprezentującej rodzinę Jędrzejczaków: senior – Grzegorz (na co dzień lekarz okulista), syn Maciej – (również lekarz okulista) i wnuk Wojtek (prawdopodobnie, zgodnie z tradycją rodzinną, przyszły okulista…) oraz dla najmłodszego – Bartek Woźny i najstarszego uczestnika – 80-letniego pana Jana Husiatyńskiego .
W tym roku, poza biegaczami na starcie stanęło też kilka pań z kijkami, dlatego kardiolodzy już planują wprowadzenie w przyszłym roku kolejnej kategorii: nordic walking.
Organizatorzy
25. Mistrzostwa Polski Lekarzy na 15 km
Od ćwierć wieku Bukówiec Górny jest areną zmagań lekarzy o tytuł Mistrza Polski na dystansie 15 kilometrów. W tej m urokliwej miejscowości od 37 lat odbywa się „Bieg Sokoła” w ramach którego toczy się lekarska rywalizacja.
Niepowtarzalną atmosferę tworzą mieszkańcy oraz członkowie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Bieg to święto dla biegaczy. Tak było i w tym roku. Dewizą biegu jest hasło, że w Bukówcu jest zawsze pogoda dla biegaczy. W tym roku aura była sprzyjająca temperaturowo, ale biegacze musieli zmagać się z porywistym wiatrem, szczególnie w pierwszej części dystansu. Na starcie jubileuszowego biegu pojawiło się, nomen omen, 25 przedstawicieli lekarskiego stanu, w tym 7 kobiet. Po tytuł Mistrzyni Polski sięgnęła Karolina Błachowiak z Leszna, Wicemistrzynią została Monika Hauser-Giers z Nowego Lubosza, a trzecie miejsce zajęła Olga Białoskórska z Gostynia. Wśród panów Mistrzowska koronę zdobył Jakub Błachowiak z Leszna, Wicemistrzostwo przypadło Michałowi Dobrzyńskiemu z Tworzanic, a na trzecim stopniu podium stanął Marek Matuszczyk z Rybnika. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale, a zwycięzcy okolicznościowe puchary i nagrody rzeczowe. Jak zawsze wysoki poziom organizacyjny mistrzostw zapewniły Koleżanki i Koledzy z Delegatury WIL w Lesznie, z Leszkiem Walczakiem na czele. Imprezę finansowo wsparła Naczelna Izba Lekarska i Wielkopolska Izba Lekarska, za co w imieniu organizatorów składam serdeczne podziękowanie. Zapraszamy za rok. Napiszmy wspólnie kolejny piękny rozdział lekarskiego sportu!
Wojciech Łącki
Komisja ds. Integracji, Sportu i Wizerunku WIL