W Centrum Konferencyjnym EDU WIL w Poznaniu 15 czerwca odbyła się Sztafeta USG – warsztaty dla lekarzy stażystów i studentów medycyny.
Wydarzenie zostało zorganizowana na prośbę studentów i lekarzy stażystów, którzy chcieli uczyć się i zdobywać doświadczenie, które w przyszłości pozwoli im czuć się pewniej podczas wykonywania badania ultrasonograficznego pacjentom.
-Często na studiach jest to omijany aspekt, mamy mało czasu na praktykę. W naszym zawodzie USG jest czymś niezbędnym. Dlatego poprosiliśmy o możliwość warsztatów. USG wymaga dużo praktyki i doświadczenia, więc tym bardziej stwarzanie okazji dla młodych lekarzy do ćwiczeń pod okiem specjalistów jest kluczowe i procentuje– mówiła podczas szkolenia Zuzanna Aurast, lekarka stażystka.
Sztafeta USG składała się z części wykładowej oraz trzech niezależnych tematycznych warsztatów.
– To ważne dla studentów i stażystów, żeby mogli zetknąć się z głowicą ultrasonograficzną oraz z pacjentem i rozpocząć tą swoją przygodę z USG, nie bojąc się, że badają chorego. Warsztaty miały na celu pokazanie możliwości różnego typu USG: echokardiografii, badania ultrasonograficznego jamy brzusznej czy dopplera kończyn dolnych– mówił prelegent oraz ich organizator wydarzenia lek. Marcin Karolewski, wiceprezes ORL WIL, jednocześnie podkreślając, że im wcześniej lekarz zacznie wykonywać badania ultrasonograficzne, tym szybciej nabierze wprawy niezbędnej do pracy na szpitalnych oddziałach.
-Głowica ultrasonograficzna pozwala lekarzowi wykluczyć bardzo wiele różnych, trudnych sytuacji klinicznych i dlatego tak ważne jest, żeby lekarze nabrali wprawy, wówczas samodzielnie będą mogli stawiać diagnozę bez konieczności konsultowania z innymi specjalistami, którzy nie zawsze są w szpitalu.
To pierwsza sztafeta USG, ale Centrum Konferencyjne EDU WIL takich i podobnych wydarzeń organizuje znacznie więcej.
– Potrzebujemy jak najwięcej takich warsztatów. Tak się teraz mówi że to jest podstawowe narzędzie i już nawet najmłodsi lekarze, czyli stażyści powinni umieć się nim posługiwać. Zachęcam wszystkich studentów młodszych roczników, by już podczas studiów angażowali się we wszystkie warsztaty i wszystkie dostępne dla nich wydarzenia które umożliwiają im zdobywanie praktycznych umiejętności- to one w naszej pracy są najważniejsze- podkreślała podczas sztafety Joanna Slużewska, przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Ultrasonografii.
Szkolenia poprowadzili: dr n. med. Magdalena Łanocha, lek. Marcin Karolewski oraz lek. Marcin Kiszka.