W związku z licznymi przypadkami braku realizacji przez członków samorządu lekarskiego decyzji Wojewody Wielkopolskiego w przedmiocie skierowania do pracy przy zwalczaniu epidemii, wydanej w trybie art. 47 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t. jedn. Dz. U. z 2020 poz. 1845 ze zm.), Wielkopolska Izba Lekarska przypomina, iż zgodnie z art. 47 ust. 6 ww. ustawy wniesienie odwołania od ww. decyzji nie wstrzymuje jej wykonania.
Oznacza to, iż w sytuacji w której lekarz lub lekarz dentysta nie wykonuje wydanej decyzji, nie podlegając równocześnie kryteriom wyłączenia ze skierowania do pracy przy zwalczaniu epidemii, określonych w art. 47 ust. 3 ww. ustawy, obejmującym:
1) osoby, które nie ukończyły 18 lat bądź ukończyły 60 lat w przypadku kobiet lub 65 lat w przypadku mężczyzn;
2) kobiety w ciąży;
3) osoby samotnie wychowujące dziecko w wieku do 18 lat;
4) osoby wychowujące dziecko w wieku do 14 lat;
5) osoby wychowujące dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego;
6) osoby, u których orzeczono częściową lub całkowitą niezdolność do pracy;
7) inwalidów i osoby z orzeczonymi chorobami przewlekłymi, na których przebieg ma wpływ zakażenie lub zachorowanie na chorobę zakaźną będącą przyczyną epidemii lub orzeczona choroba przewlekła ma wpływ na przebieg lub zachorowanie na chorobę zakaźną, przy czym orzeczenie w sprawie choroby wydaje lekarz orzecznik ZUS;
8) osoby, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1637),
oraz posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej, i nie przedłoży Wojewodzie dokumentów jednoznacznie potwierdzających spełnianie ww. kryteriów wyłączenia odwołując się równocześnie od wydanej decyzji, naraża się na sankcje finansowe wskazane w art. 48a ust. 2 ww. ustawy, tj. karę pieniężną w wysokości od 5 000 zł do 30 000 zł.
Podkreślenia wymaga, iż decyzja w sprawie kary pieniężnej podlega natychmiastowemu wykonaniu z dniem jej doręczenia, a w przypadku ponownego niewykonania decyzji, wysokość kolejnej kary pieniężnej powiększana jest o 25 % w stosunku do pierwszej z nałożonych kar.
Wskazać należy przy tym, iż decyzje w przedmiocie skierowania do pracy przy zwalczaniu epidemii mogą być przekazywane w każdy możliwy sposób zapewniający dotarcie decyzji do adresata, w tym ustnie, i nie wymagają uzasadnienia, przy czym decyzja przekazana w sposób inny niż na piśmie, jest następnie doręczana na piśmie po ustaniu przyczyn uniemożliwiających doręczenie w ten sposób.
W przypadku otrzymania przez Lekarza lub Lekarza Dentystę WIL błędnego, w ocenie danego Lekarza/Lekarza Dentysty, skierowania do pracy przy zwalczaniu epidemii, Wielkopolska Izba Lekarska zapewnia kontakt z Opieką Prawną WIL po wstępnej weryfikacji zgłoszenia przesłanego na adres mailowy: prawo@wil.org.pl.
OKM WIL