Przedstawiciele zawodów zaufania publicznego oraz naukowcy zajmujący się problematyką tajemnicy zawodowej mieli doskonałą okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń. We wtorek, 22 czerwca, odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa poświęcona tajemnicy zawodowej. Jedną z sesji plenarnych poprowadził Prezes ORL WIL Artur de Rosier.
Konferencja to wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu, Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, Izby Komorniczej w Poznaniu, Izby Notarialnej w Poznaniu, Wielkopolskiej Izby Adwokackiej, Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, Wielkopolskiego Oddziału Izby Doradców Podatkowych oraz Polskiego Towarzystwa Naukowego Prawa Prasowego.
Konferencję otworzył prof. Krzysztof Urbaniak, wicedziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu. – Choć instynktownie pojmujemy czym jest tajemnica, jakie elementy składają się na jej istotę, to często niełatwe jest precyzyjne zdefiniowanie tego pojęcia. Tajemnica osób wykonujących zawód zaufania publicznego chroni nie adwokata, nie radcę prawnego, notariusza czy lekarza, ale ich klienta, pacjenta, człowieka jako takiego – mówił prof. Krzysztof Urbaniak.
– Bardzo dziękuję również za zaproszenie środowiska lekarskiego do tego zacnego grona. Jest wiele elementów, które nas łączą i myślę, że nie będzie to ostatnie spotkanie – podkreślał prezes ORL WIL Artur de Rosier. – Żyjemy w takich czasach, że niemal każdy zawód chciałby mieć swój kodeks etyki i wszyscy chcą mieć jeszcze swoją tajemnicę zawodową. Jednak nie wszystkim powinna ona przysługiwać. Tylko zawody zaufania publicznego cieszą się tym względem, natomiast z tajemnicą lekarską mamy problemy. Jak wygląda kwestia tajemnicy lekarskiej i jej iluzoryczność w zakresie pośmiertnej tajemnicy lekarskiej wszyscy państwo wiecie.
O tajemnicy zawodowej lekarza opowiedziała prof. Monika Urbaniak, radca prawny. – W moim przekonaniu tajemnica lekarska jest tajemnicą najważniejszą, dlatego że dotyczy każdego z nas. – rozpoczęła prelegentka. – Tajemnica pojawiła się już w przysiędze Hipokratesa, jej tradycja sięga więc czasów antycznych – kontynuowała.
Wskazała na art. 40 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty: Lekarz ma obowiązek zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu. zachodzi potrzeba przekazania niezbędnych informacji o pacjencie związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych innemu lekarzowi lub uprawionym osobom uczestniczącym w udzielaniu tych świadczeń.
– Tu nie rozróżnia się informacji o charakterze medycznym i pozamedycznym, ustawa stanowi, że są to jakiekolwiek informacje, które uzyskał lekarz udzielając pacjentowi świadczeń. Zakres jest bardzo szeroki, dotyczy nie tylko samego pacjenta, ale też jego rodziny, otoczenia, wszystkich uwarunkowań o których może dowiedzieć się lekarz wykonując swoje obowiązki – zwracała uwagę prof. Monika Urbaniak.
Na koniec radca prawny zwróciła uwagę, że Kodeks Etyki Lekarskiej nakłada na lekarza obowiązek zadbania o to, by przedstawiciele innych zawodów medycznych, którzy biorą udział w leczeniu pacjenta przestrzegali tajemnicy.
W konferencji udział wzięli:
prof. dr hab. Andrzej Stelmach, Dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa
Henryk Kuligowski, Dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu
SSA Andrzej Daczyński, Prezes Sądu Apelacyjnego w Poznaniu
Marek Hoffman, Przewodniczący Zarządu Wielkopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych
Tomasz Jachowicz, Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu
Marek Jessa, Przewodniczący Rady Izby Komorniczej w Poznaniu
dr Andrzej Rataj, Prezes Rady Izby Notarialnej w Poznaniu
Artur de Rosier, Prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej
prof. dr hab. Jacek Sobczak Prezes Polskiego Towarzystwa Naukowego Prawa Prasowaego
dr Ewa Habryn-Chojnacka, Okręgowa Rada Adwokacka w Poznaniu
dr hab. Krzysztof Urbaniak, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu
ks. dr hab. Piotr Steczkowski, Kanclerz Kurii Biskupiej w Rzeszowie
prof. dr hab. Dariusz Dudek, adwokat, Katolicki Uniwersytet Lubelski
SSA Henryk Kominiarski, Sąd Apelacyjny w Poznaniu
Sławomir Łakomy, Izba Notarialna w Poznaniu
dr hab. Monika Urbaniak, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaiu
dr hab. Jędrzej Skrzypczak, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu
Tomasz Krawczyk, Wielkopolska Izba Adwokacka w Poznaniu
Remigiusz Pytlik, Wielkopolski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych
Piotr Leśniewski, Izba Komornicza w Poznaniu
Magdalena Feist, Prokuratura Regionalna w Poznaniu
ZKM