Prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu poszukuje lekarzy specjalistów, którzy podjęliby współpracę w charakterze biegłego sądowego.
Uprzejmie zwracam się z prośbą o zgłaszanie się lekarzy specjalistów, którzy pozostają skłonni podjąć się współpracy z wymiarem sprawiedliwości w charakterze biegłego sądowego.
Wiedza specjalna, którą dysponują wyłącznie lekarze jest niezbędna w wielu sprawach, a brak specjalistów gotowych opiniować konkretne przypadki wyklucza niekiedy zakończenie spraw, a na ogół znacznie rozwleka postępowania w oczekiwaniu na konieczną ekspertyzę lekarza potrzebną do rozstrzygnięcia sprawy.
Wymiar sprawiedliwości to najważniejszy komponent władzy sądowniczej, która jest jedną z trzech władz konstytucyjnych. Funkcjonowanie tych władz wpisuje się w koncepcję państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej.
Bez prawidłowo i sprawnie funkcjonującego wymiaru sprawiedliwości osiągnięcie tego celu jest wielce utrudnione.
Biegli sądowi, a w tym lekarze specjaliści pełnią zatem istotną rolę w systemie ochrony prawnej i faktycznie zapewniają sprawne funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości w zakresie postępowań wymagających wiedzy specjalnej. Wydawanie opinii jest zatem z jednej strony wykonywaniem zawodu lekarza (art. 2 ust. 1 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty), ale jednocześnie stanowi istotny udział w wymiarze sprawiedliwości.
Ufam, że są lekarze specjaliści, którzy są w stanie przeznaczyć dodatkowy czas na odpłatne opiniowanie, tym bardziej, że waga tego opiniowania jest tak wysoka. Opiniowanie sądowe jest także źródłem doświadczenia zawodowego i wydaje się podnosi prestiż lekarza specjalisty, co wpisuje się w paremię „Labores pariunt honores”.
Nalegam więc do zgłoszenia się do pełnienia w/w funkcji lub przekazanie innym lekarzom specjalistom zgłaszanego zapotrzebowania na opiniowanie sądowe i w miarę możliwości o zachęcenie do podjęcia się tej ważnej funkcji.
Współpraca może być nawiązana przez ustanowienie lekarza psychiatry stałym biegłym sądowym (co wiąże się z wpisem lekarza na ‚listę biegłych sądowych prowadzonej przez Prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu) albo przez możliwość skorzystania z wiedzy lekarza specjalisty doraźnie(tzw. biegły ad hoc).
W razie pytań lub wątpliwości proszę lekarzy o kontakt na adres pawel.solinski@poznan.so.gov.pl albo numer służbowy 61 62 83 008.
W razie natomiast wyrażenia woli opiniowania – w charakterze stałego biegłego sądowego lub biegłego ad hoc proszę o kontakt – specjalista ds. administracyjnych Patrycja Żwawiak patrycja.zwawiak@poznan.so.gov.pl albo pod numerem telefonu 61 62 83 052.
Apel o udział w wymiarze sprawiedliwości kieruję szczególne do lekarzy następujących specjalności – psychiatria , neurochirurgia , neurologia, ortopedia, reumatologia, chirurgia, w tym naczyniowa i urazowa, kardiologia, hematologia, endokrynologia, torakochirurgia, onkologia, gastroenterologia, laryngologia oraz urologia. Przyjmiemy także zgłoszenia lekarzy z innych niewymienionych powyżej specjalizacji. W oczekiwaniu na zgłoszenia.
Prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu