2 lutego 2020 roku spotkaliśmy się na seminarium klinicznym poświęconym realizacji Wielkopolskiego Programu Kompleksowej Terapii Osób z Wrodzonymi Wadami Twarzy. Projektem kierowała pani dr hab. Barbara Biedziak, Kierownik Kliniki Ortodoncji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu pan prof. dr Andrzej Tykarski.
Projekt współfinansował Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Programy Unijne: Fundusze Europejskie Programy Regionalne oraz Europejski Fundusz Społeczny. Zaprezentowano model kompleksowej opieki nad chorymi z wrodzonymi wadami twarzy i osiągnięcia terapeutyczne uzyskane dzięki realizacji projektu. Przedstawiono zalecenia dla personelu podstawowej opieki zdrowotnej, pediatrów, neonatologów, położników we wczesnym wykrywaniu wad wrodzonych twarzy . Zaprezentowano też rozwiązania stosowane w innych ośrodkach u osób z wadami wrodzonymi twarzy. W programie uczestniczy 330 pacjentów.
Sympozjum zgromadziło bardzo interesujących wykładowców w tym profesora Andrea Pilloni – kierownika Katedry Periodontologii na Uniwersytecie Sapienza w Rzymie z wykładem „Tkanki miękkie jamy ustnej a wady rozwojowe”, prof. Paolo Manzo z Uniwersytetu Neapolitańskiego im Fryderyka II z wykładem „Leczenie ortodontyczne w interdyscyplinarnej terapii pacjentów”. Wykłady te szalenie ucieszyły zebranych na konferencji „nieortodontów”. Dziękujemy.
Wykłady autorów polskich zgromadziły bardzo liczne audytorium złożone ze specjalistów w dziedzinie ortodoncji, a także stomatologów, pediatrów, neonatologów, chirurgów oraz psychologów, logopedów i fizjoterapeutów. Rolę czynników genetycznych w etiologii wad rozwojowych twarzy przedstawiła pani dr hab. n. med. Adrianna Mostowska z Katedry Biochemii i Biologii Molekularnej naszego Uniwersytetu. Pani profesor Małgorzata Zadurska, kierownik Zakładu Ortodoncji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, szczególnie kochana w Poznaniu nasza absolwentka, mówiła o oligodoncji w aspekcie wybranych objawów dysplazji ektodermalnej. Zebrano duży materiał, prezentacja dotyczyła także sposobów rozwiązywania sytuacji klinicznych u tych chorych. Pani dr med. Anna Szponar-Żurowska i mgr Radosław Hojszyk omówili zagadnienie „Asymetrie twarzy i postawy ciała u pacjentów z wrodzonymi wadami twarzy”, a pan prof. dr hab. Kamil Hozyasz z Państwowej Wyższej Szkoły w Białej Podlaskiej zaprezentował wykład pt „Rozszczepy wargi i podniebienia a środowiskowe czynniki ryzyka”. Był przy tym uprzejmy nadzwyczajnie komplementować Wielkopolan za ich znaną tolerancję i powszechną otwartość na wszelkie odmiany trendów naukowych i pobocznych. Lunch dobrze się więc zaczął.
Druga część konferencji obejmowała prezentację pani mgr Danuty Ceglarek-Kalemby, logopedy na temat „Model opieki logopedycznej nad pacjentami z wrodzonymi wadami twarzy” , który wdrażano w Programie . Wysłuchaliśmy też wykładu pani Marty Sokołowskiej, psychologa i psychoterapeuty o wyzwaniach psychologicznych rodzin z dziećmi z wrodzonymi wadami twarzy. Słuchaczom zapadła w pamięć sugestia abyśmy pamiętali, że mamy do czynienie nie tylko z przewlekle chorym dzieckiem, które musi być silne, ambitne i „musi się trzymać” ale , że jest to osoba wrażliwa, potrzebująca rozsądnego wsparcia i zrozumienia faktu, że czasem jest jej straszliwie , po ludzku ciężko, o czym niestety najlepiej w zespole wie psychoterapeuta. I dlatego jest w tych programach bardzo pożądanym partnerem.
Serdecznie gratulujemy realizatorom Projektu i Całemu Zespołowi z Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej UM w Poznaniu, Pani Docent dr hab. Barbarze Biedziak i Panu Prezesowi Radosławowi Krawczykowskiemu wyników i fantastycznej organizacji Seminarium.
Dzieciom i ich Rodzicom życzymy z całego serca aby mogli w dalszym ciągu leczyć się w Centrum Stomatologii UMP w Poznaniu
dr n.med. Anna Kurhańska-Flisykowska