Dr Marzena Nowacka-Rudolf, specjalista alergolog z Kalisza – odwiedziła Delegaturę WIL w Ostrowie Wielkopolskim i spotkała się z lekarzami rodzinnymi. Temat przewodni: astma oskrzelowa, stosowanie leków wziewnych, najczęstsze błędy popełniane przez pacjentów podczas zażywania leków. Wykład odbył się 7 lutego 2019 roku.
„Spotkania lekarzy rodzinnych ze specjalistami są bardzo cenne, z obu stron dowiadujemy się czegoś nowego, wymieniamy się informacją i wiedzą, my poznajemy problemy pacjentów, z którymi zgłaszają się do przychodni” – mówiła dr Marzena Nowacka-Rudolf. Jak podkreślała, sprawa z lekami wziewnymi jest dość trudna ponieważ aż blisko 90% pacjentów popełnia kardynalne błędy przy inhalacji leków. „Pacjenci bardzo często otrzymują na jakimś etapie leczenia inhalatory, których w ogóle nie potrafią obsługiwać albo z powodu zabiegania albo z powodu niewiedzy, tabletkę potrafi połknąć każdy, znacznie gorzej jest z obsługą inhalatora” – mówiła.
„Skuteczność leczenia w znacznym stopniu zależy od doboru właściwego inhalatora dla danego pacjenta. Niektóre z nich nie są w ogóle przeznaczone dla dzieci. Inne z kolei są trudniejsze w użyciu, dlatego nie powinny być używane przez osoby z gorszą sprawnością oddechową. Wszystkie inhalatory, nawet najlepiej dobrane, wymagają jednak właściwego ich stosowania przez pacjenta, żeby zapewnić odpowiednie dawkowanie leku. Przyjechałam do Ostrowa Wielkopolskiego między innymi po to, by pokazać lekarzom rodzinnym jak poprawnie stosować leki wziewne i jak mają przekazywać tę wiedzę swoim pacjentom. Chodzi o to, by pacjenci jak najwięcej wiedzieli o swej chorobie i lepiej orientowali się jak należy zażywać podawane w inhalatorach leki. Dzięki temu lepiej będą mogli kontrolować chorobę, którą trzeba leczyć przez wiele lat, czasami do końca życia. W ten sposób unikamy też częstszego pobytu na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i hospitalizacji”- mówiła dr Marzena Nowacka-Rudolf.
Zaznaczyła, że przewlekłe choroby układu oddechowego są jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych wśród Polaków. W Polsce na astmę cierpi aż 4 mln osób, z kolei 2,5 mln Polaków ma przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).
(AG)
Foto: AG