Jednym z celów działalności Komisji ds. Młodych Lekarzy WIL jest realne wsparcie na początku kariery zawodowej w medycznym świecie. Komisja organizuje dla młodych lekarzy liczne spotkania – jedno z nich miało miejsce 4 października pod hasłem: „Staż… I co dalej?”.
– Napis „Staż i co dalej” przypomina mi moment, w którym to ja musiałem pomyśleć, co po stażu robić. Przez pięć lat myślałem że będę chirurgiem ogólnym, potem patomorfologiem, ostatecznie zostając pediatrą. Moment wybrania drogi „co dalej” jest bardzo ważny, bo determinuje nasze życie – podkreślił przewodniczący komisji, dr n. med. Karol Lubarski, na otwarciu spotkania.
W meandry zawiłości formalnych związanych z zakończeniem stażu wprowadził stażystów lek. Paweł Jessa, rezydent medycyny rodzinnej wraz z pracownikami Rejestru Lekarzy Biura WIL. Odpowiedzieli na szereg pytań zebranych młodych lekarzy, zarówno w Centrum Konferencyjnym EDU WIL, jak i on-line. Następnie ekspertka Inter Polska, Anna Szajda opowiedziała o tym, jak założyć Indywidualną Praktykę Lekarską, a Dyrektor Oddziału Inter Polska w Poznaniu Beata Raczak nakreśliła zawiłości i przypadki praktyczne dotyczące odpowiedzialności prawnej medyków.
W świat gabinetów lekarzy rodzinnych i pierwszych dni w POZ w bardzo lekki i przystępny sposób wprowadziła zebranych lek. Aleksandra Żórawik. Młodzi lekarze mieli okazję poznać aplikację POZycja pierwsza, której pomysłodawcami oraz wdrożeniowcami stoi dwójka lekarzy z WIL, a także firmę SKM Pomoc, pomagająca od lat w odnalezieniu się w obsłudze Systemu Monitorowania Kształcenia.
Nieco luźniejszy i mniej formalny charakter takich spotkań „młodych z młodymi” stwarza okazję do poznania różnych punktów widzenia, zadania pytań, których stażysta niekoniecznie odważy się zadać w szpitalu, a może także pomóc obrać kierunek swojej kariery zawodowej.
ZKM WIL