„Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie wszystkich globalnym priorytetem” – pod takim hasłem celebrowany jest w tym roku Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, obchodzony 10 października.
W Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego szczególnie ciepło myślimy o lekarzach specjalistach psychiatrii oraz psychiatrii dzieci i młodzieży. W obliczu trudnej sytuacji opieki psychiatrycznej w Polsce, informacjach o problemach kolejnych oddziałów, Wasze zaangażowanie jest bezcenne. Dbajmy o zdrowie psychiczne, również swoje. Niech przywołane wyżej hasło znajdzie odbicie w naszych codziennych działaniach.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ustanowiony został w 1992 przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health, działająca od 1948) z inicjatywy sekretarza generalnego organizacji Richarda Huntera. Początkowo Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego nie miał określonego charakteru. Za generalne cele przyjęto upowszechnienie polityki zdrowia psychicznego oraz edukację społeczną w zakresie profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych. Każdego roku Federacja wybiera do promowania nowy temat.
Dotychczasowe tematy przewodnie Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego to między innymi: Zdrowie psychiczne w nierównym świecie (2021), Ruch na rzecz zdrowia psychicznego: inwestujemy (2020), Promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie samobójstwom (2019). Pierwszym hasłem tematycznie obchodzonego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w 1996 było „Kobiety i zdrowie Psychiczne”. W pierwszych latach funkcjonowania święta poruszono tematy dzieci i zdrowia psychicznego, praw człowieka, starzenia się, a także pracy, traumy i przemocy. Tegoroczny slogan ma podkreślać też potrzebę rozmowy o problemach zdrowia psychicznego w trudnym czasie pandemii SARS-CoV-2.
ZKM WIL