Kilkudziesięciu lekarzy z Południowej Wielkopolski uczestniczyło 12 kwietnia 2019 roku w dorocznej konferencji naukowej Calisia 2019. Konferencja rozpoczęła się uroczystością uhonorowania lekarzy i lekarzy dentystów nestorów z okręgu kaliskiej delegatury, którzy ukończyli 90. rok życia. Dyplomy i gratyfikacje od Wielkopolskiej Izby Lekarskiej otrzymało trzech lekarzy: Wanda Kiełczewska-Benedyczak, Sławomira Elmana oraz Franciszek Brzęcki. Wyróżnienie osobiście odebrał Franciszek Brzęcki, a wręczającymi byli: Mariusz Pluciński – Wiceprezes ORL WIL, Przewodniczący Delegatury WIL w Kaliszu oraz Stanisław Maciej Dzieciuchowicz, Przewodniczący Komisji ds. Emerytów i Rencistów ORL WIL.
„Jestem wzruszony, nie spodziewałem się takiego wyróżnienia, to bardzo miłe, że mimo mojego wieku, tylu lat na emeryturze Wielkopolska Izba Lekarska wciąż o nas pamięta i w ten sposób docenia naszą pracę” – mówił Franciszek Brzęcki.
Stanisław Maciej Dzieciuchowicz zaznaczył, że Wielkopolska Izba Lekarska pamięta o swoich nestorach i od 10 lat przyznaje im wyróżnienia. ” Pamiętajmy, że Kodeks Etyki Lekarskiej mówi, że starszym lekarzom należy się szacunek. To nasi mistrzowie, nasi nauczyciele. Chciałbym, aby to było kontynuowane przez kolejne pokolenia” – dodał. Podczas konferencji Stanisław Maciej Dzieciuchowicz otrzymał Medal z okazji 100-lecia Towarzystwa Lekarskiego.
Podczas konferencji Wiceprezes ORL WIL Krzysztof Kordel przekazał odznakę „Zasłużony dla Izby Lekarskiej” doktorowi Piotrowi Sudzie, który nie mógł jej odebrać podczas Okręgowego Zjazdu Lekarzy.
Konferencje naukowe w Kaliszu organizowane są od 4 lat. To wspólna inicjatywa Delegatury WIL w Kaliszu oraz Kaliskiego Towarzystwo Lekarskiego. Partnerem była firma Pharmabest. „Co roku poruszane są inne tematy w zależności od zapotrzebowania środowiska lekarskiego. Stąd w tym roku probiotyki, gorączka u dzieci czy zagadnienia z zakresu prawa.” – mówił Mariusz Pluciński.
Zebrani wysłuchali 3 wykładów. Pierwszy wygłosiła dr n. med. Barbara Klincewicz z Kliniki Gastroentereologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych w Poznaniu, która przybliżyła temat kontrolowanych objawów zespołu jelita nadwrażliwego przy pomocy probiotyków. Jako drugi, z wykładem o „Gorączkującym Dziecku – spostrzeżenia lekarza z 40-letnim stażem pracy na oddziale dziecięcym” wystąpił dr n. med. Piotr Suda – ordynator Oddziału Chorób Dziecięcych W.SZ.Z. im. L. Perzyny w Kaliszu.
Na koniec o aspektach prawnych pracy lekarza opowiedział dr n. med. Krzysztof Kordel. Temat: „Przychodzi prokurator do lekarza i przychodzi lekarz do prokuratora – pułapki prawne”. Jak zaznaczył, znajomość prawa podwyższa poziom pracy lekarza. „W dzisiejszych czasach obserwujemy nagonkę na świat medyczny, ilość spraw prowadzonych przez prokuratury z roku na rok rośnie, liczba błędów nie rośnie ona jest wciąż taka sama, ale roszczeniowość pacjentów jest coraz większa” – dodał.
Konferencję uświetnił mini recital w wykonaniu kaliskiej śpiewaczki Małgorzaty Piotrowskiej przy akompaniamencie F. Musioła.
(AG)