…czyli Żaneta, Żaneta, Żaneta!
W niedzielę, 13 października, na poznańskich ulicach odbył się 23. Poznań Maraton. Podczas biegowego święta odbyły się także XXI Mistrzostwa Polski Lekarzy w Maratonie.
Mój ulubiony komentator wyścigów kolarskich Tomasz Jaroński, bardzo często zwycięzcę finiszu na linii mety ogłasza trzykrotnie wymieniając jego nazwisko. Ale o tym nieco później. Niedzielny poranek przywitał uczestników Maratonu Poznań wietrzną i dżdżystą aurą. Rozgrzewka w deszczu godziła ogień z wodą, nie gasząc jednak zapału biegaczy. Wśród blisko 4 tysięcy zawodników na starcie stanęło 69 lekarzy z całej Polski.
Organizatorzy zapewnili ciekawą trasę i… atrakcje, szczególnie pogodowe. Pogoda zadbała o to, by wielu biegaczy, zwłaszcza przemierzających od lat ulice Poznania na maratońskim dystansie wspominało tegoroczną edycją jako jedną z najtrudniejszych, a to za sprawa bardzo silnego wiatru, który nie tylko przeszkadzał w biegu, ale również bardzo wyziębiał podczas kilkugodzinnego pojedynku z kilometrami. Dodatkowo wiatr stwarzał zagrożenie, przemieszczają barierki, łamiąc drzewa i przewracając TOI-TOI-e. Na szczęście nie było informacji o poszkodowanych, zwłaszcza tych, którzy akurat z nich korzystali. Do mety lekarze dotarli w komplecie.
Wśród kobiet jako pierwsza zameldowała się Żaneta Sadowczyk z Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, wygrywając po raz piąty z rzędu. W tym miejscu powinno wybrzmieć tytułowe: Żaneta, Żaneta, Żaneta! 5 kolejnych tytułów Mistrzyni Polski Lekarzy na królewskim dystansie to wyczyn niezwykły. Tylko ktoś, kto przebiegł maraton jest w stanie poczuć jakich wymaga to predyspozycji, umiejętności, a przede wszystkim ogromnej, systematycznej pracy treningowej. Brawo Żaneta! Dodatkowo nasza Mistrzyni uplasowała się na 26. miejscu wśród kobiet oraz drugim miejscu w swojej kategorii wiekowej – K 50 w klasyfikacji Maratonu Poznań. Wicemistrzynią została Karolina Rostkowska-Białas z Wrocławia. Trzecie miejsce zajęła Joanna Bestrzyńska reprezentująca wielkopolskie medyczki, Mistrzyni Polski Lekarzy w Maratonie w latach 2008 i 2009 roku. Ona również w kat. K 50 zajęła wysokie, 4. miejsce.
Wśród lekarzy podium podzielili między siebie identycznie jak w ubiegłym roku, Mistrz Polski Wojciech Lizak z Jastrzębia-Zdroju, Wicemistrzem został Dominik Samotij – wielokrotny tryumfator lekarskich zmagań w maratonie w latach poprzednich. Na najniższym stopniu podium stanął Maciej Ciesielski z Gdyni.
W czasie ceremonii dekoracji podszytej nadal wiejącym wiatrem, najlepsi otrzymali okolicznościowe puchar i nagrody. Wręczał je w imieniu Prezesa Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Krzysztofa Kordela złożonego przeziębieniem, Dyrektor Biura Izby Marek Saj, który od kilku lat również mierzy się z maratonem. Każdy uczestnik lekarskich mistrzostw otrzymał okolicznościowy medal z kontynuowanej serii szpitali Wielkopolski. Tym razem na awersie pojawił się Szpital Powiatowy we Wrześni Mistrzostwa wsparły finansowo Naczelna i Wielkopolska Izba Lekarska.
Z Wielkopolskiej Izby Lekarskiej udział w maratonie wzięli także: Karolina Błachowiak (3 miejsce w kat. kobiet 30-39), Agnieszka Palicka (3 miejsce w kat. kobiet 25-29), Agata Michalak (1 miejsce w kat. kobiet 40-49), Cezary Duda (4 miejsce w kat. ogólnej, 1 miejsce w kat. mężczyzn 25-29), Lidia Jasińska (3 miejsce w kat. kobiet 50-59), Arkadiusz Lewartowski (2 miejsce w kat. mężczyzn 50-59) oraz Jerzy Strojnowski (1 miejsce w kat. mężczyzn 60-69).
Poza klasyfikacją ogólną wyróżniono także najstarszego zawodnika lekarskich zmagań na królewskim dystansie: lek. Romualda Pietrosiuka z Międzyrzeca Podlaskiego (rocznik 1953).
Wojciech Łącki
Komisja ds. Integracji, Sportu i Wizerunku
Wielkopolskiej Izby Lekarskiej