Z inicjatywy studentów Krzysztofa Sadowskiego oraz Agaty Puszcz, odbyło się łączone spotkanie kół naukowych SKN Seksuologii i Psychologii Klinicznej z SKN Internistycznym, którego celem było przedstawienie problemu wypalenia zawodowego wśród medyków. Prelegentami wydarzenia, które odbyło się 22 lutego byli nauczyciele akademiccy: prof. dr hab. Ewa Mojs oraz dr hab. n. med. Maciej Cymerys, a także wiceprezes ORL Wielkopolskiej Izby Lekarskiej – lek. Mateusz Szulca, który otworzył spotkanie wykładem „Wypalenie zawodowe – co na to Izba Lekarska? …czyli problem widziany oczami młodego lekarza”.
Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z definicją, epidemiologią i symptomatyką wypalenia zawodowego w pracy lekarza. Nie zabrakło też oczywiście odpowiedzi na pytanie – co na to Wielkopolska Izba Lekarska?
– Wypalenie zawodowe to choroba. Od 1 stycznia 2022 można ją znaleźć w spisie Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-11 pod kodem QD85. I jak mówi stare porzekadło – „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Wsparcie psychologiczne, pasje, aktywność fizyczna i kontakty międzyludzkie to sprawdzone i skuteczne metody przeciwdziałania temu zjawisku – Wielkopolska Izba Lekarska już teraz realizuje każdą z nich. Organizujemy wsparcie psychologiczne, integrujemy środowisko, wspieramy się wzajemnie i tworzymy żywą tkankę pozytywnych ludzi, którzy z własnej woli spędzają ze sobą czas. Serdecznie zapraszamy do kontaktu i uczestnictwa wszystkich chętnych – pamiętajcie, wypalenie zawodowe dotyka nawet do 80% lekarzy! – podkreślał Mateusz Szulca.
Do pobrania:
Prezentacja „Wypalenie zawodowe – co na to WIL?”
Prezentacja „Diagnoza Szpitalna 2023”
ZKM WIL
fot. Krzysztof Sadowski